Zwycięzcy 11. Planete+ Doc Film Festival

2014-05-19
Najważniejsze nagrody 11. PLANETE+ DOC - Nagrodę główną oraz PLANETĘ WIDZÓW - nagrodę publiczności i społeczności PLANETE+ otrzymały filmy: „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” Huberta Saupera i „Był sobie las” Luka Jacqueta.

Międzynarodowe Jury w składzie: Manuel Rougeron - Wiceprezes Zarządu nc+ do spraw programowych, reżyserka Nino Kirtadze oraz producent i reżyser Aleš Suk, przyznało Nagrodę Millennium i 8000 euro obrazowi „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” w reżyserii Huberta Saupera. - „zadziwiającemu filmowi; bajce, która zabiera widzów do kolebki ludzkości, wyjaśniając, czym stała się nasza cywilizacja. Śledząc wydarzenia w Sudanie, układając słodko-gorzką mozaikę surrealistycznych sytuacji, postaci i miejsc, reżyser poddaje w wątpliwość naturę europejskiej cywilizacji oraz ukazuje jej narcystyczny cynizm, żądzę i przerażającą hipokryzję. To uniwersalny i bardzo osobisty film, wywołujący i śmiech i dreszcze” – uzasadniło swój wybór Jury.

PLANETĘ WIDZÓW – nagrodę publiczności i społeczności PLANETE+ i 2000 euro, ufundowane przez kanał dokumentalny PLANETE+ i platformę cyfrową nc+ otrzymał film „Był sobie las” Luka Jacqueta. Na nagrodę widzowie głosowali w kinach oraz, po raz pierwszy w historii festiwalu, poprzez specjalną aplikację na fanpage’u stacji www.facebook.com/PLANETEplus. „Był sobie las” to fascynująca i zachwycająca wizualnie podróż do świata natury, w głąb tajemniczych lasów deszczowych Peru i Gabonu, pokazująca w technice 4K największe cuda tamtejszej fauny i flory.

Jury konkursu głównego przyznało także wyróżnienia specjalne.  Otrzymały je obrazy: „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?” Michela Gondry’ego - „absolutne UFO, które pobudziło nasze mózgi niezwykle imponującym rytmem i dynamiczną interakcją pomiędzy jednym z najbardziej rozpoznawalnych myślicieli naszych czasów a reżyserem Michelem Gondrym, skłaniając również do głębokiego namysłu, stawiając pytania bez odpowiedzi i dając odrobinę radości” oraz „Aksamitni terroryści” w reżyserii Ivana Ostrochovsky’ego, Pavola Pekarčíka i Petera Kerekesa. Według Jury to „wyjątkowy obraz, który poszerza formy praktykowane przy tworzeniu filmu dokumentalnego o świeże i radosne podejście, a także ukazuje osobiste, bohaterskie wizje oporu wobec totalitarnego reżimu”.

Siedem filmów dokumentalnych z tegorocznego festiwalu będzie pokazywanych już od 2 czerwca na antenie PLANETE+ w ramach specjalnego tygodnia z festiwalem PLANETE+ DOC, a wśród nich „Punkówa” w reżyserii Sini Anderson - biografia Kathleen Hanny – wokalistki zespołów „Bikini Kill” i „Le Tigre”, amerykańskiej feministycznej aktywistki i współzałożycielki ruchu riot grrrl. Film ten zdobył podczas tegorocznej imprezy wyróżnienie w konkursie Nos Chopina przyznawane przez Narodowy Instytut Audiowizualny dla najlepszego filmu o tematyce muzycznej.

11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL odbył się w dniach 9-18 maja w Warszawie i Wrocławiu, a w ramach „Weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” (16-18 maja) także w kinach studyjnych w ponad 20 miastach w Polsce.

Więcej informacji: 

www.planetedocff.pl, www.facebook.com/PlaneteDoc, www.planeteplus.pl, www.facebook.com/telewizjaPLANETEplus

Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>