Wieczór z Monty Pythonem w Ale kino+

2014-09-16

Wyżyny absurdalnego humoru, bezlitosne ostrze satyry i żart, który nie oszczędza nikogo. W piątek 26 września Ale kino+ zaprasza na „Wieczór z Monty Pythonem” a w nim na dwa sztandarowe, kultowe filmy legendarnych brytyjskich komików: „Święty Graal” oraz „Żywot Briana”, do których polską wersję przygotował Tomasz Beksiński. Początek o godz. 20:10.

Monty Python i Święty Graal 

W 1975 roku Terry Gilliam, Terry Jones i reszta ekipy zasilającej szeregi grupy Monty Python nakręciła swój pierwszy film fabularny. W komedii „Monty Python i Święty Graal” komicy wzięli na warsztat mroczne czasy Średniowiecza i etos rycerski. W serii absurdalnych gagów ośmieszają więc zabobony, brak higieny i pompatyczne podania o bohaterskich czynach. Punktem wyjścia do ich filmu jest legenda o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu, którzy w wizji Pythonów nie są waleczni i mądrzy, a tchórzliwi i niezbyt inteligentni. Komedia jest zbiorem skeczy, podobnych w formule do tych, jakie przez lata Brytyjczycy realizowali w telewizyjnym cyklu „Latający cyrk Monty Pythona”. „Monty Python i święty Graal” miał wyjątkowo niski budżet, produkcję sfinansowali muzycy z zespołów Led Zeppelin i Pink Floyd. Dlatego też wprowadzono oszczędności - konie zastąpiono odgłosami uderzeń o połówki orzecha kokosowego, imitującymi tętent kopyt, a kolczugi zostały zrobione z wełny. Prześmiewczy wydźwięk filmu sprawił, że Ministerstwo Środowiska w Szkocji protestowało przeciwko produkcji twierdząc, iż „film jest niezgodny z wydarzeniami historycznymi”. Komicy jednak dopięli swego, a efektem jest pełna nonsensownego humoru perełka w wykonaniu Grahama Chapmana, Johna Cleese’a, Erica Idle, Terry’ego Gilliama, Terry’ego Jonesa i Michaela Palina.

Zachęceni sukcesem frekwencyjnym „Świętego Graala” Pythoni już dwa lata później wrócili z kolejną pełnometrażową produkcją „Żywot Briana”. Tym razem ostrze satyry wymierzyli przeciwko hollywoodzkim produkcjom o tematyce religijnej i machinie show-biznesu. Pomysł był wyjątkowo odważny i balansujący na granicy obrazoburstwa: bohaterem filmu jest Brian, którego życie staje się paralelą losów Jezusa Chrystusa - począwszy od narodzin, przez okres, kiedy został obwołany prorokiem aż po śmierć na krzyżu. Pythoni nie szczędzą nikogo – trędowatych i żebraków, proroków, handlarzy, na Piłacie i symbolice chrześcijańskiej kończąc. Kontrowersje wzbudzała szczególnie scena finałowa, w której ukrzyżowani mężczyźni śpiewają pogodną piosenkę „Always look on the bright side of the life”. Sponsorzy wycofywali się z finansowania produkcji, gdyż była zbyt obrazoburcza. Komików tym razem wsparł finansowo George Harrison z The Beatles, który również zagrał epizodyczną rolę, wcielając się w pana Papadopolousa. Gdy film wszedł na ekrany, pod kinami dochodziło do protestów. Do 1987 roku „Żywot Briana” był zakazany w Irlandii a w Norwegii do 1990. Film pokochała jednak publiczność, przyzwyczajona do odważnego i niepoprawnego poczucia humoru Pythonów. Dziś „Żywot Briana” doczekał się statusu kultowego, a w 2004 roku w rankingu wypożyczalni Blockbusters angielscy widzowie uznali, że monolog Johna Cleese’a przeciw Rzymianom to najśmieszniejsza scena filmowa wszech czasów.


Wieczór z Monty Pythonem w Ale Kino+
piątek, 26 września, od godz. 20:10

MONTY PYTHON I ŚWIĘTY GRAAL (Monty Python and The Holy Grail)
komedia, Wlk. Brytania, 1975, 91 min
reż. Terry Gilliam, Terry Jones, wyk. Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones, Michael Palin, Connie Booth

ŻYWOT BRIANA (Monty Python’s Life of Brian)
komedia, Wlk. Brytania, 1979, 94 min
reż. Terry Jones, wyk. Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones, Michael Palin
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>