"Wieczór z audiodeskrypcją" w ale kino+

2014-04-03

Na czym polega audiodeskrypcja? Czy da się uprawiać krytykę filmową będąc osobą niedowidzącą? A może wizualny odbiór filmu wcale nie jest najważniejszy? W poniedziałek 7 kwietnia ale kino+ zaprasza na magazyn „Kino Mówi Extra”, w którym przybliży widzom temat audiodeskrypcji.


Gośćmi Błażeja Hrapkowicza będą Barbara Szymańska, wiceprezeska Fundacji Audiodeskrypcja, oraz pisarz i publicysta Michał Zygmunt. Rozmowę uzupełnią trzy tytuły w wersji z audiodeskrypcją: „Zatańcz ze mną”, „Głębokie, błękitne morze” oraz „Tylko mój”. Wieczór rozpocznie się o 18:15.


Audiodeskrypcja to stosunkowo nowa w Polsce (pierwszy film kinowy wyświetlono w 2006 roku) technika narracyjna - lektor opisuje osobom niewidomym i słabowidzącym cząstkowe elementy filmu: inscenizację, scenografię, grę aktorów, kostiumy, barwy i światło. Dzięki temu osoby niedowidzące mogą uczestniczyć w wydarzeniu, które dotąd praktycznie było dla nich niedostępne. Audiodeskrypcja pozwala im na odbiór filmu, rozumienie jego fabuły, zaangażowanie się w opowiadaną historię - jest to jej wielka zaleta w społecznym wymiarze wyrównywania szans dostępu do kultury.

- Szacuje się, że w Polsce problem ze wzrokiem ma ok. 300 000 osób. Nie można o nich zapomnieć, dlatego nc+ poprzez swoje autorskie kanały konsekwentnie realizuje politykę walki z wykluczeniem cyfrowym. W ale kino+ i PLANETE+ od dwóch lat regularnie wyświetlamy filmy z udogodnieniami dla osób niedowidzących i niedosłyszących. W CANAL+ oprócz pozycji filmowych prezentujemy także wybrane mecze z audiodeskrypcją, a na antenie MiniMini+ programy z audiodeskrypcją oraz w wersji z tłumaczeniem migowym – mówi Arkadiusz Mierzwa, dyrektor ds. Komunikacji i PR nc+.

Już 7 kwietnia, podczas specjalnego wieczoru, ale kino+ wyświetli 3 filmy opracowane z audiodeskrypcją: komedię romantyczną z Jennifer Lopez i Richardem Gere’em „Zatańcz ze mną”, rozgrywający się w latach 50. melodramat z Rachel Weisz „Głębokie, błękitne morze” oraz „Tylko mój” – francuski thriller nawiązujący do sprawy porwania Natashy Kampush.

Uzupełnieniem będzie specjalne wydanie magazynu „Kino Mówi”, w którym krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz oraz jego goście - Barbara Szymańska, wiceprezeska Fundacji Audiodeskrypcja oraz pisarz i publicysta Michał Zygmunt - opowiedzą m.in. o tym, jak osoby niewidome odbierają film. Wytłumaczą, na czym polega audiodeskrypcja w praktyce, np. na sali kinowej. Zastanowią się, jak rekompensować brak narządu wzroku przy odbiorze filmu.
Choć może przeceniamy rolę wzroku, który osłabia odbiór filmu innymi zmysłami, bo jak powiedziała Barbara Szymańska: - Często bywa tak, że oglądając film z audiodeskrypcją, czuję dreszcze, wzruszenie, potrafię – jak każda osoba widząca – przeżywać w kinie całe spektrum emocji, od bardzo pozytywnych do bardziej drastycznych, jak np. złość na bohatera. Ma na to wpływ nie tylko dialog, nie tylko efekty dźwiękowe, ale też to, że mogę widzieć. Mnie samą zadziwia to, że widzę. Nie wiem, jak to jest możliwe, że zastanawiam się, czy dany film widziałam, kiedy już straciłam wzrok, czy jednak jeszcze wtedy, kiedy byłam osobą widzącą. Następuje zatarcie granicy między widzeniem realnym a widzeniem poprzez wyobraźnię, poprzez mentalną rekonstrukcję obrazów. Oba te rodzaje widzenia zlewają się tak, że trudno jest je odróżnić od siebie.

WIECZÓR Z AUDIODESKRYPCJĄ:

godz. 18:15
Zatańcz ze mną
(Shall We Dance?)
komedia romantyczna, USA, 2004, reż. Peter Chelsom, wyk. Richard Gere, Jennifer Lopez, Susan Sarandon, 101’

godz. 20:10
KINO MÓWI EXTRA
– magazyn, 15’

godz. 20:20
Głębokie błękitne morze
(The Deep Blue Sea)
melodramat, USA / Wlk. Brytania, 2011, reż. Terence Davies, wyk. Rachel Weisz, Tom Hiddleston, 94’

godz. 22:10
Tylko mój
(À moi seule)
thriller, Francja, 2012, reż. Frédéric Videau, wyk. Agathe Bonitzer, Reda Kateb, Noémie Lvovsky, 90’
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>