Seks 'n' roll. Mocne wibracje w Planete+

2014-09-01
Seks, przemoc, muzyka i gwiazdy – o tym, co łączy te elementy opowie we wrześniu miniseria „Seks i muzyka”. Premiery w piątki, od 5 września o 21:00 w Planete+, autorskim kanale platformy nc+

seks i muzyka

W latach 50. jedynie 3% tekstów piosenek nawiązywało do seksu. Na początku XXI wieku liczba ta wzrosła aż do 92%. Relacje zachodzące pomiędzy seksem a muzyką odzwierciedlają ewolucję obyczajów, która dokonała się na przestrzeni dekad. Twórcy dokumentu w czterech odcinkach pokazują przenikanie się tych dwóch światów oraz przemianę, w efekcie której zakazane pragnienia i marzenia stały się częścią rzeczywistości.

Pierwszy odcinek serii - „Zdominowane i dominujące” przybliża widzom moment, w którym kobiety wkroczyły do świata muzyki, wcześniej zarezerwowanego dla mężczyzn. Cyndi Lauper, Annie Lenox, a przede wszystkim Madonna przełamywały tabu. Były uwielbiane przez feministki, które zaczęły się z nimi utożsamiać.

„Od pigułki do AIDS”, druga część serii, opowiada o czasach rozluźnienia obyczajów, w których artyści coraz bardziej podkreślali swoją wolność seksualną. W 1961 roku na rynek europejski wprowadzono pigułkę antykoncepcyjną. Dało to ludziom poczucie wolności i możliwość większego eksperymentowania. Trwało to aż do 1981 roku, kiedy rozprzestrzeniła się informacja o nowej, nieznanej chorobie - AIDS.

W trzecim odcinku „Seksu i muzyki” - „Kłopoty z płcią” twórcy skupiają się na zmianach w pojmowaniu tożsamości płciowej. Artyści tacy jak Mick Jagger czy David Bowie nie bali się pokazywać kobiecej części swojej natury, a Patti Smith i Janis Joplin włożyły męskie garnitury. Homoseksualizm i transseksualizm przestały być tabu. To jak zmieniały się gwiazdy od Elvisa po Lady Gagę pokazuje, jak pewne formy zachowań seksualnych płynnie przeszły do kultury głównego nurtu.

Podobnie zmieniło się również podejście do sadomasochizmu. Mówi o tym ostatni odcinek serii „Seks, ból i rock and roll”, który pokazuje jak na przestrzeni lat społeczeństwo zaczęło akceptować pewne formy przemocy jako sposób wyrazu artystycznego. W 1976 roku zespół Sex Pistols używając akcesoriów i estetyki sadomasochistycznej spowodował skandal w Wielkiej Brytanii. Obecnie nikogo nie dziwią już podobne zachowania muzyków.

MINISERIA „SEKS I MUZYKA”: piątki, od 5 do 26 września, o 21:00.
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>