O krok od nuklearnej zagłady cykl "Atomowa zimna wojna" w lipcu w planete+

2014-06-26
Trwający od 1947 do 1991 roku wyścig zbrojeń pomiędzy dawnym Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi to czas, gdy decyzja przywódcy jednego z dwóch mocarstw mogła doprowadzić ludzkość do nuklearnej katastrofy. W lipcu Planete+ zaprasza na cykl „Atomowa zimna wojna”, a w nim cztery filmy dokumentalne odsłaniające kulisy zdarzeń, w czasie których ważyły się losy świata. Premiery w czwartki od 3 do 17 lipca o godzinie 21:00.

Zaledwie dwa lata po koszmarze II wojny światowej, ZSRR i USA oraz ich kraje sojusznicze ruszyły do walki o światowe przywództwo. Rozpoczął się szaleńczy wyścig zbrojeń, w którym oba supermocarstwa, a także Francja i Wielka Brytania prześcigały się w konstruowaniu bomb i przeprowadzaniu prób atomowych. Eskalacją konfliktu, określanego mianem zimnej wojny, był tzw. kryzys kubański.

3 lipca stacja pokaże pierwszy film z cyklu „Atomowa zimna wojna” pt. „Ofiary francuskiej bomby atomowej” opowiadający o próbach nuklearnych, które Francja przeprowadzała w latach 60. XX wieku. Początkowo miały miejsce na terenach baz atomowych  w Algierii i na Polinezji, potem w okolicach atoli Mururoa i Fangataufa położonych na Pacyfiku, gdzie dotknęły ludność cywilną. Dramatyczne skutki tych testów, np. sześciokrotny wzrost zachorowalności na raka wśród mieszkańców wysp, na wyraźne życzenie Charles’a de Gaulle’a ukrywano przed opinią publiczną. Ujrzały jednak światło dzienne za sprawą francuskiego naukowca Bernarda Ista, który odważył się sfilmować algierskie i polinezyjskie bazy atomowe i opisał poczynania Francuzów.

„Atomowy koszmar Kennedy’ego” Johna Murraya, emitowany 10 lipca na antenie Planete+, przedstawia kryzys kubański widziany oczami świadków ze Stanów Zjednoczonych, byłego ZSRR i Kuby. Bohaterami filmu są mężczyźni i kobiety, którzy brali udział w wydarzeniach, podczas których ze zgrozą obserwowali jak światowi przywódcy: Kennedy, Chruszczow i Castro stawiają na szali przyszłość całej planety.
 
Trzeci film cyklu, pokazywany 17 lipca - „Pieńkowski. Szpieg, który ocalił pokój” Nicolasa Jallota to historia najbardziej wartościowego kontaktu Amerykanów w ZSRR - radzieckiego szpiega Olega Pieńkowskiego, który współpracę z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi nawiązał w 1960 roku. W najbardziej napiętym momencie kryzysu kubańskiego to właśnie on poinformował Kennedy’ego, że wbrew buńczucznym deklaracjom Nikity Chruszczowa, siły zbrojne ZSRR nie są gotowe do konfrontacji z USA. Ta cenna informacja pozwoliła prezydentowi Stanów Zjednoczonych zablefować i zmusić Sowietów  do demontażu bazy rakietowej na Kubie. Oleg Pieńkowski został aresztowany przez KGB 22 października 1962 roku. W maju 1963 podczas pokazowego procesu został skazany na śmierć przez rozstrzelanie.

Na zakończenie cyklu, 24 lipca Planete+ wyemituje „Czerwony guzik”, dokument skupiający się na wydarzeniach z lat 80. XX wieku. W odczuciu KGB zbliżał się nieuchronnie atak nuklearny ze strony USA, na który ZSRR było gotowe odpowiedzieć natychmiastowym wystrzeleniem pocisków atomowych. W podmoskiewskim centrum dowodzenia nieustannie monitorowano system wczesnego ostrzegania. Dramatyczna chwila nadeszła 26 września 1983 roku, kilka minut po północy. Pełniący wówczas dyżur Stanisław Pietrow odebrał sygnał, że Stany Zjednoczone wystrzeliły pięć rakiet w kierunku ZSRR. Wbrew obowiązującym procedurom nie zaalarmował przełożonych, słusznie uznając, że ostrzeżenie było błędem systemu komputerowego. Do tej pory wielu ekspertów uważa, że ta decyzja uratowała świat od globalnej wojny nuklearnej.

CYKL „ATOMOWA ZIMNA WOJNA” W PLANETE+

OFIARY FRANCUSKIEJ BOMBY ATOMOWEJ: czwartek, 3 lipca, godz. 21:00
ATOMOWY KOSZMAR KENNEDY’EGO: czwartek 10 lipca, godz. 21:00
PIEŃKOWSKI. SZPIEG, KTÓRY OCALIŁ POKÓJ: czwartek 17 lipca, godz. 21:00
CZERWONY GUZIK: czwartek 24 lipca, godz. 21:00
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>