Nominowany do Oscara 2013 chilijski "Nie" po raz pierwszy w telewizji w Ale kino+

2014-11-25

Ale kino+, autorski kanał filmowy platformy nc+, zaprasza w czwartek 18 grudnia o 20:10 na telewizyjną premierę filmu „Nie” w reżyserii Pablo Larraína. Obraz zamyka jego trylogię o historii Chile, w skład której wchodzą prezentowane wcześniej przez Ale kino+ „Tony Manero” i „Post mortem”. „Nie” walczył w 2013 roku o Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”.

 

Chile, rok 1988. Pod wpływem międzynarodowych nacisków dyktator wojskowy Augusto Pinochet ogłasza referendum. Ma ono potwierdzić jego mandat do sprawowania władzy. To jednocześnie jedyna szansa dla opozycji, aby pozbyć się Pinocheta. Kampanię przeciwko generałowi ma zaplanować René Saavedra (Gael Garcia Bernal), młody specjalista od reklamy. Mężczyzna wpada na sprytny plan, jak nakłonić Chilijczyków do głosowania na „nie”, a tym samym uwolnić kraj od dyktatury.

 

Współczesna kinematografia chilijska odnosi coraz większe sukcesy, a reżyserzy tacy jak Pablo Larraín to prawdziwe rewelacje ostatnich lat. Po filmie „Tony Manero” (2008) – opowiadającym o maniakalnym fanie „Gorączki sobotniej nocy” - krytycy porównywali Larraína do słynnych filmowych radykałów, jak Lars von Trier czy Gaspar Noé, gotowych sięgać po skrajny realizm i nie wahających się przed szokowaniem publiczności. Posługując się surową, naturalistyczną formułą, Larraín stworzył tyleż ciemny, co sugestywny obraz kraju pod władzą faszyzującej dyktatury. Po raz drugi pokazał losy jednostek na tle historycznych wydarzeń w filmie „Post mortem” (2010). Inspiracją dla opowieści była prawdziwa historia Mario Cornejo, który wraz ze sztabem znanych lekarzy uczestniczył w autopsji prezydenta Chile Salvadora Allende.

 

Trylogię o historii Chile zamyka „Nie” – obraz, który już 18 grudnia o 20:10 po raz pierwszy w telewizji pokaże Ale kino+. „Nie” jest najbardziej komercyjną częścią cyklu, w roli głównej wystąpił znany m.in. z „I twoją matkę też” Alfonsa Cuaróna czy „Złego wychowania” Pedra Almodóvara meksykański aktor Gael García Bernal. „Nie” to również najbardziej wysmakowany wizualnie film w dorobku Larraína, zarówno formą jak i barwami nawiązujący do czasów, o których opowiada.

Obraz walczył w 2013 roku o Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”, a w 2012 roku na festiwalu w Cannes Pablo Larraín zdobył za niego nagrodę Quinzaine des Réalisateurs.

 

Premiera „Nie” odbędzie się w cyklu „KINO MÓWI: Rebelianci”, który na grudzień zaplanował kanał Ale kino+. Cykl ten skupia się na różnych przyczynach i formach sprzeciwu wobec norm społecznych, politycznych czy ekonomicznych. Oprócz „Nie”, w skład przeglądu wchodzą filmy: „Baader-Meinhof”, „Na zawsze Laurence” oraz „Walkiria”. Premiery w czwartki od 4 do 25 grudnia, o 20:10.
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>