Najlepsze filmy z PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL W kwietniu na antenie PLANETE+

2014-03-20

W oczekiwaniu na 11. edycję PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL kanał dokumentalny PLANETE+ zaprasza w kwietniu na najlepsze filmy z poprzednich edycji festiwalu. Wśród ponad 25 tytułów, jakie pokaże stacja, znajdują się tak głośne pozycje, jak: „Szin Bet. Strażnicy Izraela”, „Projekt Nim”, „Wodne dzieci”, „Chwała dziwkom”, „Para do życia”, czy „900 dni”.

Chwala-dziwkom

PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, którego partnerem tytularnym jest kanał PLANETE+, to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 9-18 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon oraz w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF) we Wrocławiu. W programie znajdzie się ponad 150 filmów, nowości z festiwali filmowych w Wenecji, Berlinie, Sundance i Locarno. Stacja wprowadzi widzów w klimat tej wyjątkowej imprezy w kwietniu przypominając filmy z zeszłorocznego festiwalu, a już pod koniec maja zaprezentuje produkcje festiwalowe z tegorocznej edycji.

Wśród festiwalowych tytułów, pokazywanych w kwietniu na antenie PLANETE+, na uwagę zasługuje nominowany w 2013 do Oscara® dokument „Szin Bet. Strażnicy Izraela”, odsłaniający kulisy pracy izraelskiej Służby Bezpieczeństwa Ogólnego. Dawni szefowie Szin Betu przedstawiają swoje spojrzenie na konflikt palestyńsko-izraelski oraz komentują metody walki z terroryzmem.
Emisje: 3 kwietnia, godz. 13:30; 23 kwietnia, godz. 21:45

„900 dni” to dokument rozprawiający się z mitem Leningradu, który od 1941 roku oblegały niemieckie wojska. Trzy miliony ludzi znalazły się w potrzasku; ci, którzy przeżyli, długo nie mogli opowiadać o koszmarze. Głoszony przez propagandę mit bohaterskiego miasta kłócił się z szokującą prawdą o tym, co działo się wewnątrz konającego Leningradu. - Dziwiło mnie, że ból i trauma ocalałych nadal nie doczekały się uznania nawet tyle lat po fakcie - powiedziała reżyserka Jessica Gorter. - Jednocześnie fascynował mnie rozpad legendy we wspomnieniach osób, które spotkałam. Jeszcze bardziej imponowało mi to, że na przekór dziesięcioleciom propagandy nadal trzymali się swojej wersji zdarzeń.
Emisje: 4 kwietnia, godz. 20:45; 6 kwietnia, godz. 12:55

„Projekt Nim”, zdobywca nagrody World Cinema Doc na festiwalu Sundance, to smutna historia szympansa, odebranego matce i wychowywanego wśród ludzi. Eksperyment miał wykazać, czy tak blisko spokrewniony z nami naczelny nauczy się komunikować za pomocą ludzkiego języka. Gdy zwierzę przestało być potrzebne, sprzedano je do laboratorium, skąd trafiło na farmę. Reżyser James Marsh, laureat Oscara za „Człowieka na linie”, rekonstruując przebieg badania, przedstawił wyjątkową podróż Nima do świata ludzi oraz bezduszność systemu, który nie potrafił ponieść odpowiedzialności za rezultaty nieudanego eksperymentu.
Emisje: 9 kwietnia, godz. 21:50

Fińska „Para do życia” pozwala zrozumieć szczególny, bardzo intymny aspekt fenomenu sauny. W Kraju Tysiąca Jezior pomieszczenie z parą można znaleźć wszędzie - w starej ładzie, w namiocie, w przyczepie kempingowej i w budce telefonicznej. Okazuje się, że w saunie prowadzone są szczere rozmowy na najbardziej osobiste tematy. Zupełny brak tabu ukazuje inne oblicze Finów, uchodzących powszechnie za ludzi „zimnych”. Film był fińskim kandydatem do Oscara w 2010 roku.
Emisje: 9 kwietnia, godz. 23:40

Tytułowymi „Wodnymi dziećmi” nazywa się w Japonii dzieci nienarodzone, których matki przeżyły poronienie lub zabieg usunięcia ciąży. O utraconym macierzyństwie opowiada bohaterka dokumentu, ceniona pianistka Tomoko Mukaiyamy, której menopauza przekreśliła szansę na urodzenie dziecka. Aby poradzić sobie z traumą, zrealizowała wyjątkowy projekt. Instalacja z 12 000 białych sukien, które uformowały kształt sklepienia katedry, stanęła w jednej z japońskich wiosek. Dla wielu kobiet odwiedzenie instalacji stawało się formą rytuału. Na co dzień zamknięte w sobie, zaczynały mówić o wielu tematach otoczonych w Japonii aurą tabu - seksualności, utracie dziecka, płodności.
Emisje: 23 kwietnia, godz. 12:20

„Chwała dziwkom” to z kolei filmowe spojrzenie na prostytucję w Tajlandii, Meksyku i Bangladeszu. Reżyser Michael Glawogger, bez uciekania się do osądów moralnych, posłużył się przykładem najstarszego zawodu świata, by zanalizować kondycję współczesnego człowieka. Dokument, wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury na MFF w Wenecji, obfituje w wywiady, imponujące zdjęcia oraz energetyczną ścieżkę dźwiękową, na której można usłyszeć m.in. utwory PJ Harvey.
Emisje: 23 kwietnia, godz. 23:30

Spis festiwalowych filmów w PLANETE+ na: www.planeteplus.pl

Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>