„Jak działają narkotyki” w Planete+

2014-09-18

Marihuana, ecstasy i kokaina. Twórcy miniserii „Jak działają narkotyki” przyglądają się wpływowi najbardziej znanych substancji psychotropowych na ludzki organizm. Premiery w środy o 21:00, od 1 października na antenie Planete+, autorskiego kanału platformy nc+.

Jak-działają-narkotyki

Korzystając z animacji komputerowej oraz wiedzy czołowych brytyjskich naukowców i lekarzy, autorzy serii poddali analizie skutki działania najbardziej znanych narkotyków zażywanych na Wyspach Brytyjskich. Wyniki badań uzupełniają wypowiedzi ludzi, którzy z tych używek korzystają. Widzowie mogą poznać motywy zażywania tych narkotyków, a także bezpośrednio zobaczyć, jak wpływają na ludzkie zachowanie. Trzyodcinkowa miniseria uświadamia również konsekwencje, jakie ponoszą osoby biorące substancje psychotropowe. Od uzależnienia, po poważne problemy zdrowotne i śmierć.

Odcinek „Jak działają narkotyki. Marihuana” stacja wyemituje 1 października. Konopie indyjskie są najpopularniejszym narkotykiem na świecie. Za ich działanie psychotropowe odpowiadają organiczne związki chemiczne, głównie tetrahydrokannabinol (THC) oraz  kannabinoidy. Osoby palące marihuanę doświadczają uczucia uspokojenia, relaksu, euforii. Twórcy dokumentu przyglądają się eksperymentom naukowym przeprowadzanym w laboratoryjnych warunkach, które mają na celu zbadanie wpływu marihuany na pamięć, płynność mówienia i kreatywność.

Drugi odcinek „Jak działają narkotyki. Ecstasy” widzowie Planete+ zobaczą 8 października. Ecstasy, nazywane również MDMA i „narkotykiem miłości”, jest półsyntetyczną substancją psychoaktywną. W ciągu 30 lat ta używka stała się jedną z najpopularniejszych w Wielkiej Brytanii. Na początku lat 90. w brytyjskich klubach w jeden weekend zażywano około 1,5 miliona tabletek MDMA. Ecstasy ma działanie silnie pobudzające, powoduje przypływ energii i empatii, ale również nagłe wzrosty ciśnienia, szczękościsk, odwodnienie i nudności. Dużo tabletek na rynku ma logotypy znanych marek  np. Mitsubishi mające wzbudzić zaufanie w kupujących. Jednak korzystający z używek nigdy nie mają pewności co naprawdę zażywają i jakie poniosą tego konsekwencje. Toksykolog badający pigułki skonfiskowane podczas jednego z angielskich festiwali stwierdził, że zaledwie 8% z nich ma w składzie MDMA (metylenodioksymetamfetaminę). Reszta zawierała inne związki chemiczne, a nawet zaprawę gipsową.

Ostatni odcinek miniserii „Jak działają narkotyki. Kokaina” Planete+ pokaże 15 października. W Wielkiej Brytanii kokaina, obok heroiny i metadonu, zaliczana jest do narkotyków klasy A, czyli najgroźniejszych dla ludzkiego życia. Według raportu ONZ w 2010 roku kokainę zażywało od 13,3 do 19,7 milionów osób. Zysk producentów tej używki szacowało się na 55 miliardów dolarów, to więcej niż w sumie zarobili Google, McDonalds i Coca-Cola. W zależności od ilości wziętego narkotyku, powoduje on uczucie euforii, wzrost pewności siebie, pobudzenie psychoruchowe i seksualne, omamy, zaburzenia rytmu serca i paranoje. Kokaina ma bardzo silne właściwości uzależniające psychicznie. W ciągu pierwszej godziny od jej zażycia ryzyko zawału serca wzrasta 20-krotnie. Jej stałe przyjmowanie prowadzi do miażdżycy, depresji, przedziurawienia przegrody nosowej, paranoi i prób samobójczych. Przyjęcie na raz dożylnie dawki zaledwie 20 mg kończy się śmiercią spowodowaną porażeniem ośrodka oddechowego, czyli uduszeniem.

PREMIERY MINISERII „JAK DZIAŁAJĄ NARKOTYKI”

1 października, godz. 21:00 „Jak działają narkotyki. Marihuana”
8 października, godz. 21:00 „Jak działają narkotyki. Ecstasy”
15 października, godz. 21:35 „Jak działają narkotyki. Kokaina”

Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>