„Ida” - polski kandydat do Oscara® 2015 - premiera telewizyjna w CANAL+

2014-11-06

W środę 26 listopada 2014 o 21:00, w ramach cyklu „Filmy z festiwalu w Gdyni”, CANAL+ zaprasza na premierę telewizyjną „Idy” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Obsypana nagrodami w kraju i zagranicą koprodukcja CANAL+ została wybrana polskim kandydatem do Oscara 2015 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny i walczy jako jedna z sześciu produkcji o Europejską Nagrodę Publiczności. 

ida

W rywalizacji o Oscara film został również zgłoszony w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia oraz drugoplanowa rola kobieca Agaty Kuleszy. Nominacje zostaną ogłoszone 15 stycznia 2015 roku, 87. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 22 lutego 2015. Tymczasem już 13 grudnia w Rydze, odbędzie się rozdanie Europejskich Nagród Filmowych, o które „Ida” rywalizuje w kategorii najlepszy film oraz - jako jedna z sześciu zakwalifikowanych produkcji - do People's Choice Award, czyli Europejskiej Nagrody Publiczności. Wcześniej film Pawlikowskiego został obsypane nagrodami, wśród których znalazły się m.in. „Złote Lwy” na festiwalu w Gdyni, Grand Prix na London Film Festival, Warszawskim Festiwalu Filmowym i festiwalu w Gijon, nagroda krytyków (FIPRESCI) na Toronto International Film Festival, „Złota Żaba" Plus Camerimage  za najlepsze zdjęcia dla Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego oraz cztery Polskie Nagrody Filmowe - Orły: jako najlepszy film, za reżyserię, montaż i rolę Agaty Kuleszy.

„Ida" odniosła również ogromny sukces frekwencyjny za granicą – jej dystrybucja międzynarodowa okazała się jednym z największych osiągnięć w historii polskiego kina. W USA „Ida” pokonała w rankingach m.in. film Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją” i „Nimfomankę” Larsa Von Triera. Przyciągając do kin ponad 450 tysięcy widzów, stała się najpopularniejszym filmem w języku polskim wyświetlanym w amerykańskich kinach. We Francji film obejrzało około 600 000 osób, plasując tym samym „Idę” na 3. miejscu listy największych sukcesów frekwencyjnych polskich filmów w tym kraju (po „Ostatnim etapie” Wandy Jakubowskiej i „Ulicy granicznej" Aleksandra – oba z 1948 roku). Film Pawlikowskiego mogą obejrzeć widzowie w ponad 50 krajach, w tym Wielkiej Brytanii i Irlandii, Niemczech, Argentynie, Australii, Japonii, Kanadzie, Nowej Zelandii i na Tajwanie.

„Ida” rozgrywa się na początku lat 60. ubiegłego wieku. Anna, będąc żydowskim dzieckiem, była ukryta podczas wojny przed Niemcami w zakonie. O swojej przeszłości dowiaduje się od ciotki Wandy. Wyrusza z nią w podróż, by odkryć tragiczną historię swojej rodziny i własną tożsamość. Pierwowzorem Wandy z „Idy” jest słynna prokurator Helena Wolińska-Brus, wspaniale zagrana przez Agatę Kuleszę. W jej interpretacji Wanda to postać tragiczna, która nadaje filmowi charakter uniwersalnego, „spójnego arcydzieła" („New Yorker"). Na planie Kuleszy partneruje debiutantka Agata Trzebuchowska. Na drugim planie pojawia się Jerzy Trela w roli sąsiada Lebensteinów, który ukrywał ich w czasie okupacji oraz Dawid Ogrodnik jako Lis, chłopak który zakochuje się w Idzie.

Paweł Pawlikowski jest urodzonym w Warszawie brytyjskim reżyserem, który zaczynał karierę jako dokumentalista. Jego fabularny debiut „Korespondent” z 1997 roku był prezentowany na festiwalu w Cannes w sekcji Quinzaine des Realisateurs. Po drugim filmie - „Ostanie wyjście" (2000) – Pawlikowski został uznany brytyjskim  objawieniem roku podczas wręczenia nagród BAFTA. Produkcja zdobyła główne nagrody na festiwalach w Edynburgu i Salonikach, była pokazywana m.in. w Wenecji, Toronto, Sundance i Rotterdamie. Międzynarodowy rozgłos przyniósł mu film „Lato miłości" z 2004 roku, za który otrzymał m.in. nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu brytyjskiego.  Siedem lat później nakręcił „Kobietę z piątej ulicy” z Ethanem Hawke’iem, Kristin Scott Thomas i Joanną Kulig, a w 2013 „Idę”.

Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>