Gwiazdy są wieczne w Planete+

2014-09-16

Dietrich, Bergman, Magnani, Rossellini, Dali i Seberg - największe nazwiska światowej kinematografii i sztuki w październiku w Planete+, autorskim kanale platformy nc+. Premiery w ramach cyklu „Gwiazdy są wieczne” w soboty, od 4 października o 21:00.

bergman magnani rosselini

W ramach październikowego cyklu „Gwiazdy są wieczne” widzowie Planete+ zobaczą trzy dokumenty portretujące największe gwiazdy światowego kina oraz jeden poświęcony związkom Salvadora Dalego z X muzą.

4 października stacja wyemituje film „Bergman, Magnani, Rossellini. Wybuchowy trójkąt”. To historia romansu wszech czasów rozgrywającego się na włoskich Wyspach Liparyjskich. W tym samym czasie spotkały się na nich dwie ekipy filmowe. Pierwsza kręciła „Wulkan”, którego gwiazdą była Anna Magnani, była partnerka reżysera Roberta Rosselliniego. Druga ekipa pracowała nad filmem „Stromboli, ziemia bogów”, na planie którego Rossellini poznał Ingrid Bergman, w której się zakochał. To dokument, który zabiera widzów w świat namiętności, zdrad i romansów największych gwiazd, opowiadając w tle historię włoskiej i amerykańskiej kinematografii.

Tydzień później, Planete+ pokaże portret gwiazdy francuskiej nowej fali, czyli „Jean Seberg. Amerykankę w Paryżu”. Aktorka zawdzięcza status ikony roli w filmie „Do utraty tchu” Jeana-Luka Godarda, gdzie partnerowała Jeanowi-Paulowi Belmondowi. Mimo dobrze rozwijającej się kariery, jej życie prywatne było serią wzlotów i upadków. Czterokrotnie wychodziła za mąż. W 1979 roku Seberg zmarła w wyniku przedawkowania leków nasennych, najprawdopodobniej popełniła samobójstwo.

18 października stacja wyemituje dokument „Dietrich. Zmierzch błękitnego anioła”. Świat usłyszał o Marlenie Dietrich, gdy wystąpiła w filmie „Błękitny anioł” Josepha von Sternberga. Od razu po premierze aktorka wyjechała z Niemiec do Stanów Zjednoczonych. Jej styl życia budził wiele kontrowersji. Otwarcie przyznawała się do biseksualizmu. Mimo że w 1923 roku wyszła za mąż za Rudolfa Siebera przeżyła wiele romansów, w  tym z pisarką Mercedes de Acostą i Ernestem Hemingwayem. Antynazistowskie wypowiedzi potępiające Hitlera nie przysporzyły jej sympatyków w ojczyźnie. Dokument Dominique Leeby pokazuje zupełnie nową twarz aktorki. Przed śmiercią Dietrich wycofała się z życia publicznego zamykając się w czterech ścianach swojego apartamentu. Reżyserka dokumentu stara się odkryć, kim naprawdę była wielka aktorka.

Cykl zamknie 25 października dokument „Kino według Salvadora Dali”. Wybitny malarz zainteresował się X muzą jeszcze w czasach studenckich. Wtedy właśnie Dali poznał w Madrycie Luisa Bunuela, który wtajemniczył go w arkana filmowego medium. Wspólnie zrealizowali w 1929 roku kinematograficzny manifest surrealizmu - głośnego "Psa andaluzyjskiego", a rok później "Złoty wiek" - zjadliwą krytykę współczesnego społeczeństwa. Dla Dalego to był zaledwie początek. W dalszych latach współpracował z Alfredem Hitchcockiem czy Waltem Disneyem. Jego eksperymentalne produkcje szokują prowokacyjnym charakterem i stawiają przed odbiorcami podobne wyzwania jak malarstwo Hiszpana.

CZWARTKOWY CYKL „GWIAZDY SĄ WIECZNE”

4 października, godz. 21:00 „Bergman, Magnani, Rossellini. Wybuchowy trójkąt”
11 października, godz. 21:00 „Jean Seberg. Amerykankę w Paryżu”
18 października, godz. 21:35 „Dietrich. Zmierzch błękitnego anioła”
25 października, godz. 21:00 „Kino według Salvadora Dali”

Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>