Angelus

Angelus
W 1953 roku okultyści zauważyli, że wróżba zaczęła się wypełniać: nad światem przetoczyła się II wojna światowa, pojawiały się też bestie w ludzkiej skórze - Hitler i Stalin. Stare księgi dawały jednak nadzieję. Trzeba było znaleźć "przeczystego młodzieńca" Angelusa, który ściągnie na siebie feralny promień i uratuje ludzkość.

W latach 30. w Janowie na Śląsku powstała gmina okultystyczna. Przewodził jej słynny malarz-prymitywista Teofil Ociepka. Górnicy zgłębiali magiczne księgi i malowali obrazy o mistycznym przesłaniu - demony z Saturna mieszały się tam z dziwadłami ze śląskich podań. Grupa przestała istnieć w latach 50., ale Janowski fenomen zainspirował LECHA MAJEWSKIEGO. W swoim filmie Majewski maluje świat, w którym wspólne bytowanie aniołów i Ślązaków jest tak oczywiste jak to, że w kopalni wydobywa się węgiel. Na ekranie magia jest częścią codzienności, tej z gorącym seksem i dosadnym lokalnym humorem.

Lech Majewski filmem "Angelus", nagrodzonym Grand Prix na festiwalu Camerimage, potwierdził swoją pozycję twórcy osobnego w kinie polskim (inie tylko polskim, bo od lat 80 pracuje także na Zachodzie), poszukującym oryginalnych tematów i środków wyrazu. Ten absolwent warszawskiej ASP i łódzkiej Filmówki ma na koncie takie filmy, jak "Rycerz", "Wojaczek" - zrealizowane w Polsce, czy amerykańskie produkcje "Lot świerkowej gęsi", "Więzień Rio" i międzynarodową koprodukcje eksperymentalną "Młyn i krzyż". Reżyseruje także przedstawienia teatralne i operowe oraz jest autorem wideo-instalacji.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
sobota 5 października 0:45 Canal+ Film2
Nagraj
Najbliższe powtórki:
* opłata wg stawek operatora ** koszt SMS-a 0,50 PLN netto / 0,62 PLN brutto

ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WZBW.

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>