Wszystko o mojej matce

Todo sobre mi madre Hiszpania/Francja | 1999 | 130 min. | filmy dramaty, melodramaty, obyczajowe Obsada: Cecilia Roth, Penélope Cruz, Marisa Paredes, Toni CantóReżyseria: Pedro Almodóvar
Wszystko o mojej matce
Bohaterką "Wszystko o mojej matce" jest Manuela (Cecilia Roth w popisowej roli), samotna matka z Madrytu wychowująca nastoletniego Estebana. W siedemnaste urodziny chłopak ginie w wypadku samochodowym, próbując zdobyć autograf ulubionej aktorki. Pogrążona w żałobie Manuela wyrusza do Barcelony, aby powiadomić o śmierci Estebana jego ojca. Ten ostatni nie wie nawet, że miał syna...

Po filmie "Wszystko o mojej matce" nie było już wątpliwości; enfant terrible europejskiego kina przekształcił się w wielkiego, dojrzałego mistrza. W obrazie tym odnaleźć można właściwie wszystko to, co zawsze stanowiło znak firmowy PEDRO ALMODÓVARA: przesadną, popową estetykę, obyczajowe prowokacje, temat zmiennej tożsamości seksualnej czy stylizowane, melodramatyczne rozwiązania fabularne. Elementy te nabrały jednak tutaj emocjonalnej głębi. Jeżeli dawniej głównym celem reżysera wydawało się zaskakiwanie i bulwersowanie publiczności, teraz stało się nim opowiadanie poruszających historii. Almodóvar okazał się mistrzem w przedstawianiu uczuć i złożonych relacji międzyludzkich, w całej ich tragikomicznej niejednoznaczności.

"Wszystko o mojej matce" to film, w którym wśród pierwszoplanowych bohaterów nie ma ani jednego mężczyzny, nie licząc oczywiście transwestytów, którzy jednak myślą tu i zachowują się jak kobiety. Almodóvar słynie jako jeden z niewielu filmowców-mężczyzn, którzy naprawdę rozumieją kobiety i umieją wiarygodnie pokazywać je na ekranie; Hiszpan doszedł do mistrzostwa w budowaniu psychologicznych portretów swoich bohaterek. Potwierdzeniem tej opinii jest "Wszystko o mojej matce" - film o przyjaźni i związkach między kobietami, o macierzyństwie, które objawia się w tym obrazie pod różnymi, często zaskakującymi postaciami, o żałobie, a także o aktorstwie i maskach, które ludzie przywdziewają zarówno w teatrze, jak i w życiu.

Wielopłaszczyznowe, otwarte na różne interpretacje, wzruszające "Wszystko o mojej matce" okazało się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych 1999 roku. Almodóvar zdobył za ten obraz oszałamiającą kolekcję nagród. Długą listę wyróżnień otwiera Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego; Hiszpan otrzymał także Złoty Glob i Cezara dla najlepszego filmu zagranicznego, nagrodę w Cannes za reżyserię, brytyjską BAFTĘ i Europejską Nagrodę Filmową, nie mówiąc już o hiszpańskich nagrodach Goya oraz laurach i nominacjach przyznanych przez jury festiwali i akademie filmowe na całym świecie. Wielu krytyków sugerowało, że "Wszystko o mojej matce" to dzieło życia Pedro Almodóvara. Następne filmy hiszpańskiego mistrza, "Porozmawiaj z nią" i "Złe wychowanie" dowiodły, że były to opinie przedwczesne.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
sobota 13 lipca 16:15 Ale kino+ HD
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>