Filadelfia

Philadelphia USA | 1993 | 130 min. | Obsada: Tom Hanks, Denzel Washington, Roberta Maxwell, Buzz Kilman, Karen Finley, Daniel ChapmanReżyseria: Jonathan Demme
Obraz Jonathana Demme'a pamiętny jest jednak nie tylko dlatego, że przełamał tabu, jakim długo była w kinie "dżuma XX wieku" i przyczynił się do wzrostu społecznej świadomości, wiedzy o chorobie oraz losie jej ofiar. To także kawał świetnego, chwilami wybitnego kina oraz wielka rola Toma Hanksa, który zdobył za nią swojego pierwszego Oscara.

W "Filadelfii" Hanks gra Andrew Becketta, zdolnego prawnika zatrudnionego w prestiżowej kancelarii adwokackiej. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że bohatera czeka wspaniała kariera - ale tylko do momentu, w którym okazuje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Beckett zostaje z miejsca wyrzucony z pracy za rzekomą niekompetencję. Dobrze wie, że prawdziwym powodem jest choroba, więc postanawia pozwać do sądu byłych pracodawców. W Filadelfii żaden prawnik nie chce jednak zadzierać z potężną i wpływową kancelarią. Sprawy podejmuje się w końcu czarnoskóry adwokat Joe Miller (Denzel Washington), na co dzień łowca drobnych odszkodowań. Miller nie lubi homoseksualistów i boi się AIDS - początkowo reprezentuje Becketta wyłącznie dla pieniędzy i rozgłosu. Z biegiem czasu odkrywa jednak fakt, który jest zarazem przesłaniem filmu: chorzy na AIDS to tacy sami ludzie zasługujący, tak jak wszyscy inni, na współczucie, szacunek i przyjaźń.

Mimo poważnego tematu i wyraźnego społecznego przesłania "Filadelfii", Jonathanowi Demme'owi (m.in. "Dzika namiętność") udało się uniknąć schematów i melodramatycznych pułapek, w które często wpadają autorzy podobnych filmów. Wielka w tym zasługa aktorów: wspomnianego Hanksa, oraz partnerującego mu Denzela Washingtona. Dzięki nim "Filadelfia" to nie tylko dramat sądowy i manifest w obronie godności ludzi dotkniętych AIDS, lecz przede wszystkim głęboko humanistyczna opowieść o przyjaźni, tolerancji i śmierci. Dodatkowym atutem filmu jest muzyka: ścieżka dźwiękowa autorstwa Horwarda Shore'a ("Władca pierścieni") oraz oscarowe piosenki Bruce'a Springsteena i Neila Younga.
piątek 21 kwietnia 23:35 TVP Kultura
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>