Krzyk

Scream USA | 1996 | 110 min. | Obsada: Neve Campbell, David Arquette, Courteney Cox, Matthew Lillard, Rose McGowan, Skeet UlrichReżyseria: Wes Craven
Krzyk
Na przedmieściach sennego miasteczka Woodsboro zostaje zamordowana para nastolatków. To dopiero początek długiej serii makabrycznych zbrodni. Ich sprawcą jest tajemniczy morderca w groteskowej masce wymodelowanej na wzór bohatera obrazu Muncha "Krzyk". Jego głównym celem zdaje się powabna dziewczyna imieniem Sidney (Neve Campbell). Czy przyjaciele są w stanie ochronić ją i siebie? Seryjny morderca jest ewidentnym maniakiem, ale w jego krwawym szaleństwie tkwi pewna metoda - działa według niepisanych zasad, które obowiązują w horrorach klasy B. Wygląda na to, że zamaskowany zbrodniarz realizuje scenariusz wzięty z kina grozy - z tą różnicą, że akcja tego horroru rozgrywa się na żywo, a ofiary giną naprawdę.

"Krzyk" był wielkim powrotem WESA CRAVENA. W latach 80. reżyser dzięki takim filmom jak "Koszmar z ulicy Wiązów" stał się nieformalnym królem horroru klasy B. Bohaterami Cravena były przeważnie nastolatki i do takiej publiczności reżyser przede wszystkim adresował swoje filmy - bardzo krwawe w treści i nowoczesne w formie. Wśród młodej publiczności Craven zdobył status postaci kultowej. W latach 90. wypracowana w poprzedniej dekadzie formuła zaczęła się jednak wyczerpywać. Kolejne części "Koszmaru z ulicy Wiązów" cieszyły się coraz mniejszą popularnością. W 1994 roku Craven wprowadził na ekrany siódmą odsłonę cyklu pod tytułem "Nowy koszmar Wesa Cravena" - film nie spełnił jednak pokładanych w nim nadziei.

Na odpowiedź reżysera nie trzeba było długo czekać. W 1996 Craven powrócił z "Krzykiem" i odniósł triumf, który przyćmił jego dotychczasowe sukcesy. Atutem tej produkcji był błyskotliwy, sprytny scenariusz. Formalnie rzecz biorąc "Krzyk" jest pastiszem młodzieżowych horrorów. Craven powtarza w nim schematy, które sam w dużej mierze tworzył, ale tym razem używa ich z postmodernistyczną samoświadomością i ironicznym przymrużeniem oka. Fabuła filmu toczy się według zasad obowiązujących w horrorach - i filmowi bohaterowie doskonale zdają sobie z tego sprawę. Wiedzą, że w filmach grozy postaci, które uprawiają seks, biorą narkotyki i w pustych domach pytają trwożnie "jest tu kto?" zwykle giną - i takie same reguły obowiązują w świecie przedstawionym "Krzyku". Craven nie żałuje przy tym aluzji do klasyki gatunku. W jego filmie znajdziemy odniesienia do horrorowych cykli "Halloween", "Piątek trzynastego", a także do jego własnych obrazów - w pewnym momencie bohaterowie "Krzyku" stwierdzają nawet, że ostatnie części "Koszmaru z ulicy Wiązów" były słabe.

O powodzeniu "Krzyku" ostatecznie przesądził fakt, że ironia oraz pastiszowy ton nie przeszkodziły Cravenowi porządnie nastraszyć widzów. Reżyser nie stracił także nic ze swojej drapieżności. Jego filmy zawsze były krwawe i makabryczne; "Krzyk" nie jest wyjątkiem. Na planie zużyto blisko 200 litrów sztucznej krwi.

Widzowie pokochali nowe wcielenie Wesa Cravena; "Krzyk" był jednym z najbardziej kasowych horrorów lat 90. Doczekał się trzech sequeli (ostatni wszedł na ekrany w 2010 roku), ale również parodii. W 2000 roku Keen Ivory Wayans wyreżyserował "Straszny film"; absurdalną komedię, w której przedrzeźniał film Cravena. W ten sposób pastisz sam stał się obiektem pastiszu. To ostateczny dowód na to, że "Krzyk" jest już częścią współczesnej klasyki.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
piątek 21 kwietnia 23:45 Cinemax HD
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>