Bitwa o Midway

Midway USA | 1976 | 170 min. | Obsada: Charlton Heston, Henry Fonda, James Coburn, Glenn Ford, Hal Holbrook, Toshirô MifuneReżyseria: Jack Smight
Bitwa o Midway była jednym z największych powietrzno-morskich starć w historii II wojny światowej, a także punktem zwrotnym ekspansji Japończyków, którzy po wygranej pod Pearl Harbor byli pewni dalszych sukcesów na Pacyfiku. W czerwcu 1942 roku flota japońska, którą dowodził admirał Yamamoto Isoroku zniszczyła amerykańską bazę lotnictwa w pobliżu Hawajów i zatopiła potężny lotniskowiec. Ale bitwa, która miała być ostateczną rozprawą z flotą USA, zaskoczyła napastników. Mimo liczebnej przewagi armii cesarskiej na wodzie i w powietrzu to właśnie amerykańskie siły odniosły druzgocące zwycięstwo. I podniosły morale nadszarpnięte pod Pearl Harbor.

W filmie JACKA SMIGHTA wielka historia splata się z losami pojedynczych ludzi, którzy - dzięki reżyserskiej dbałości o detale - nie pozostali anonimowi i bezkształtni. Poznajemy więc doświadczonego kapitana Matthew Gartha (Charlton Heston), który oprócz odwagi ma w sobie wiele pokory i dystansu do wojennych sukcesów, bo wojna zawsze jest złem. Admirała Chestera W. Nimitza (Henry Fonda), który po wygranej bitwie, zamiast chełpić się zwycięstwem, zastanawia się czy wygrana nie jest czasem kwestią przypadkowego szczęścia. Wreszcie syna Gartha, Thomasa (Edward Albert), którego prywatna historia jest kontrapunktem do wiodącego wątku - Thomas jest zaręczony z Amerykanką japońskiego pochodzenia, która podczas ataku, ze względów bezpieczeństwa, zostaje aresztowana.

"Bitwa o Midway" nie jest laurką dla dzielnych amerykańskich żołnierzy, ale rzetelnym obrazem wojny, która ze zwykłych ludzi robi bohaterów, ale odbiera im wolność. Jest też pokazem taktycznej gry, w której ludzi traktuje się jak pionki w skomplikowanej szachowej rozgrywce. Więc choć bitwa jest wygrana, w powietrzu zostaje smutek. Może taki sam, jaki maluje się na twarzy znakomitego Toshirô Mifune, który wcielił się w postać japońskiego admirała Yamamoto Isoroku.
piątek 21 kwietnia 20:00 TV 4 HD
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>