Sekretarka

Secretary USA | 2002 | 125 min. | Obsada: James Spader, Maggie Gyllenhaal, Jeremy Davies, Stephen McHattie, Jessica Tuck, Mary JoyReżyseria: Steven Shainberg
Lee Halloway (Maggie Gyllenhaal) to młoda kobieta po przejściach. Jej psychiczne problemy, wywołane przez życie z dysfunkcyjną rodziną, zaprowadziły ją na leczenie w zakładzie zamkniętym. W diagnozie lekarze stwierdzili m.in. niską samoocenę, depresję i... skłonności masochistyczne. Widz poznaje Lee, kiedy opuszcza ów szpital, aby wziąć udział w weselu swojej siostry. Wystarczy jeden dzień spędzony na łonie rodziny, aby wróciły jej skłonności do autoagresji. Lee nie zamierza jednak wracać do szpitala. Zachęcona przez matkę rozpoczyna kurs dla sekretarek, a po jego ukończeniu - dostaje pierwszą w życiu pracę w kancelarii adwokackiej Edwarda Greya (James Spader). Przenikliwy szef szybko odkrywa masochistyczne skłonności Lee i podejmuje z dziewczyną erotyczno-psychologiczną grę. Lee nie zaskarża jednak swojego szefa o molestowanie. Z coraz większą zachłannością rzuca się w ten ekscentryczny biurowy romans.

"Sekretarka", niezależny film zrealizowany w Nowym Jorku przez STEVENA SHAINBERGA, podzielił publiczność i krytyków. W Sundance jury przyznało obrazowi nagrodę specjalną za "oryginalność", obraz dostał nominację do Złotego Globu, w oscarowym wyścigu komedia Shainberga została jednak pominięta. W Polsce o "Sekretarce" pisano z jednej strony, że jest pretensjonalnym przykładem kina artystycznego, z drugiej - określano mianem najlepszej komedii romantycznej roku. Sam reżyser o zrealizowaniu "Sekretarki" - opartej na opowiadaniu Mary Gaitskill z cyklu "Złe zachowanie" - marzył jeszcze przed egzaminem do szkoły filmowej: "Kiedy zdałem do szkoły filmowej, od razu postanowiłem wykorzystać ten świetny materiał do zrobienia filmu. I tak też się stało. Jednak to, co wówczas zrobiłem, to nie był pełnometrażowy film, a raczej etiuda, która trwała 22 czy 23 minuty. Zanim skończyłem robić ten film, ludzie z Hollywood już chcieli, żebym zrobił prawdziwy, pełnometrażowy obraz. Kiedy jednak im powiedziałem, że w "dużym" filmie postacie powinny być bardziej rozbudowane i w ogóle im przedstawiłem swoją wizję, stwierdzili, że muszę być szalony i ostatecznie nic z tego nie wyszło. Dlatego musiałem odłożyć ten projekt na kolejne 4 czy 5 lat" - opowiada reżyser.

Powrót Shainberga do pomysłu sprzed lat przysłużył się kinu. Twórca, który celowo zrealizował swój obraz poza Hollywood, pokazał bowiem, że komedia romantyczna może swobodnie przekraczać ramy gatunku. W "Sekretarce" widz znajdzie więc psychologiczno-erotyczny dramat, rodzinną tragifarsę i zmierzającą - wbrew wszystkiemu - do happy endu komedię. Film okazał się też przełomem w aktorskiej karierze Maggie Gyllenhaal, siostry Jake'a Gyllenhaala, która swoją przygodę z kinem zaczynała od ról w filmach ojca, Stephena Gyllenhaala. Za rolę Lee Maggie Gyllenhaal otrzymała nagrodę bostońskich krytyków i nominację do Złotego Globu. Udało jej się jednak zachować niezależność i komfort odrzucania ról, a przy tym dużą popularność.
sobota 22 kwietnia 0:00 FilmBox
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>