Szklanką po łapkach

Dick Steele (Leslie Nielsen), znany w pewnych kręgach jako Agent WD-40, był kiedyś asem wywiadu i królem operacji specjalnych. Jedna z nich zakończyła się jednak totalną klapą. Steele zorganizował zamach na generała Rancora, szaleńca marzącego o władzy nad światem. Przypadkową ofiarą akcji padła ukochana Steele'a, agentka Victoria. Zrozpaczony szpieg wycofał się ze służby. Z żałoby i emerytury wyrywa bohatera nikczemny Rancor (Andy Griffith), który powrócił po latach i porwał córkę Victorii. Dick Steele znów będzie musiał wkroczyć do akcji.

Kanon gatunku, do którego należy "Szklanką po łapkach" ustalili w 1980 roku Jim Abrahams i David Zucker w kultowej komedii "Czy leci z nami pilot?". Zasady są znane: fabuła jest szczątkowa, akcja rozpada się na kolekcję luźno związanych gagów serwowanych w tempie serii z karabinu maszynowego. W tego rodzaju komediach wszystkie chwyty są dozwolone: czysty absurd, polityczna niepoprawność, grube dowcipy erotyczne, niewybredny humor sytuacyjny, ale przede wszystkim parodie scen ze znanych filmów i złośliwe pastisze całych gatunków. "Szklanką po łapkach" trzyma się sprawdzonej recepty. Klimat filmu dobrze oddaje reklamujący go plakat: grający główną rolę Leslie Nielsen stoi w dumnej pozie, odziany w smoking a la James Bond. W dłoni trzyma pistolet, do ramienia przytula się piękna kobieta, zaś na kostki u nóg opadają bohaterowi spodnie, odsłaniając kompromitujące wzorzyste bokserki. To właśnie nazwisko Nielsena jest wystarczającą gwarancją jakości i rekomendacją dla fanów gatunku. Urodzony w 1926 aktor, od połowy lat 80. przeżywa drugą młodość jako komik - niezrównany specjalista od zwariowanych komedii i niezapomniany porucznik Frank Drebin z klasycznej serii "Naga broń". W "Szklanką po łapkach" Nielsen jest w szczytowej formie, wybornie rozgrywając swój precyzyjnie wypracowany image "dystyngowanego idioty", jak zręcznie ujął to jeden z amerykańskich krytyków.
czwartek 8 grudnia 20:45 TVP 2 HD
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>