Powrót do Garden State

Garden State USA | 2004 | 105 min. | Obsada: Zach Braff, Natalie Portman, Peter Sarsgaard, Ian Holm, Kenneth Graymez, George C. WolfeReżyseria: Zach Braff
Teraz, kiedy otrzymał wiadomość, że umarła jego matka, ma wrócić do domu i zmierzyć się z oschłym ojcem. W rodzinnym New Jersey spotyka dawnych znajomych: jeden z nich dorobił się fortuny na nie trzeszczących rzepach, drugi jest grabarzem, któremu "nie spieszy się do kariery". Jest też tajemnicza, trzymająca się na uboczu dziewczyna Sam (Natalie Portman), która do pracy chodzi w kasku. To właśnie ona sprawi, że Andrew doceni życie bez psychotropów.

Reżyser "Powrotu do Garden State" i zarazem odtwórca głównej roli nie ukrywa, że scenariusz swojego filmu w dużej mierze oparł na własnych doświadczeniach. ZACH BRAFF - tak jak filmowy Andrew - dorastał w New Jersey i podobnie jak jego bohater popularność zdobył dzięki roli dr. Johna "J.D." Doriana w sitcomie "Scrubs" (kilka odcinków sam również wyreżyserował). Swój pełnometrażowy debiut nakręcił w zaledwie 24 dni poza głównymi studiami Hollywood. Film, którego producentem został Danny DeVito, zrealizowano ostatecznie za prywatne pieniądze, a do dziś "Powrót do Garden State" zwrócił koszty już siedmiokrotnie.

Braff od początku chciał, żeby w postać Sam wcieliła się Natalie Portman, choć na początku nie wierzył, że to możliwe. Aktorka, która brawurowo zadebiutowała rolą Mathildy w "Leonie Zawodowcu" (1994) Luca Bessona, zgodziła się jednak bez wahania. Występowała w niskobudżetowych projektach, ale publiczność pamięta ją głównie z roli Królowej Amidali w superprodukcji "Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo" George'a Lucasa. Swoją pierwszą nominację do Oscara zdobyła natomiast w 2004 roku za występ w "Closer" Mike'a Nicholsa.

"Powrót do Garden State" okazał się jednym z najciekawszych amerykańskich filmów niezależnych 2004 roku. Znalazł się w konkursie festiwali Sundance, Los Angeles i US Comedy Art, a w Maul otrzymał nagrodę publiczności. Film Zacha Braffa zdobył również Grammy za najlepszy soundtrack złożony z utworów nieoryginalnych. Na ścieżce z filmu znalazły się m.in. piosenki Coldplay, Frou Frou, a nawet grupy Simon i Garfunkel. "Kiedy otrzymaliśmy pierwszą odpowiedź od wytwórni Simona i Garfunkela, opanował nas pusty śmiech" - wspominał reżyser. "Za sumę, której żądali, moglibyśmy zrobić drugi film. Jednak kiedy Paul Simon zobaczył scenę, w której miał się znaleźć ich utwór, wykazał się ogromną szczodrością i zrezygnował z finansowych oczekiwań".
czwartek 8 grudnia 6:00 Canal+ Film
Najbliższe powtórki:

ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WZBW.

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>