Autor widmo

The Ghost Writer Francja | 2010 | 125 min. | Obsada: Ewan McGregor, Olivia Williams, Pierce Brosnan, Jon Bernthal, Tim Preece, James BelushiReżyseria: Roman Polański
Autor widmo
Na początku dowiaduje się, że jego poprzednik Michael McAra, bliski współpracownik i przyjaciel Langa, zginął w tajemniczych okolicznościach. W pilnie strzeżonej nadmorskiej rezydencji premiera pisarz poznaje sekretarkę Langa, Amelię Bly (Kim Cattrall) oraz jego małżonkę Ruth (Olivia Williams). Kobiety wyraźnie rywalizują o względy i uwagę polityka. Wkrótce w mediach wybucha wokół byłego premiera skandal. Zostaje oskarżony o to, że w czasie swoich rządów miał zezwolić na przekazanie do USA i torturowanie osób podejrzanych o terroryzm. Pisarz, który zostaje zakwaterowany w tym samym pokoju, co jego poprzednik, znajduje ukrytą kopertę, zawierającą informacje dotyczące przeszłości Langa. Zaniepokojony, rozpoczyna własne śledztwo, nie zdając sobie sprawy na jakie niebezpieczeństwo się naraża.

"To jeden z najświetniejszych i najczarniejszych filmów Polańskiego" - pisał z entuzjazmem po berlińskiej premierze "Autora widmo" Tadeusz Sobolewski, który nie był bynajmniej odosobniony w swojej opinii. Najnowszy film ROMANA POLAŃSKIEGO, twórcy "Dziecka Rosemary" i "Chinatown" przyniósł polskiemu reżyserowi Srebrnego Lwa w Berlinie i 6 nie mniej prestiżowych Europejskich Nagród Filmowych (m.in. za najlepszy film, scenariusz i reżyserię). "Autor widmo" jest dokonaną wspólnie z Robertem Harrisem ekranizacją jego bestsellerowego "Ducha". Uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych autorów książkowych thrillerów, Harris dostarczył Polańskiemu materiał idealnie dopełniający dotychczasowy dorobek reżysera. Utrzymana w duchu twórczości mistrza suspensu Alfreda Hitchcocka opowieść o niespełnionym pisarzu wynajętym do spisania wspomnień byłego premiera zawiera motywy dobrze znane z wcześniejszych filmów Polańskiego. Klaustrofobiczna atmosfera odciętej od świata wyspy, na której rozgrywa się akcja filmu przywodzi na myśl "Matnię" (1966) czy "Nóż w wodzie" (1961). W samym bohaterze - człowieku bez nazwiska, przejmującym tożsamość swojego poprzednika - można dopatrzyć się z kolei podobieństw do wpadającego w obłęd bohatera "Lokatora" (1976). Pełna niepokoju atmosfera filmu, podkreślona zdjęciami Pawła Edelmana, współgra ze szczególną sytuacją, w jakiej powstawał film. Jego realizację przerwały kłopoty osobiste reżysera i ciągnące się za nim przez lata oskarżenie o zgwałcenie 13-letniej Samanthy Gailey. Zatrzymany na lotnisku w Zurychu i zamknięty w areszcie domowym reżyser jedynie dzięki determinacji i uporowi zdołał dokończyć film.

Możliwość zagrania u Romana Polańskiego elektryzuje aktorów niezależnie od etapu kariery, na którym się znajdują. Postać tytułowego "Autora widmo", everymana pozbawionego w scenariuszu rozbudowanej charakterystyki, była szczególnym wyzwaniem, którego podjął się Ewan McGregor ("Trainspotting", "Moulin Rouge", "Młody Adam"). Umiejętność trafnego obsadzania aktorów przez Polańskiego potwierdza wybranie Pierce'a Brosnana do roli byłego premiera. W postaci tej doszukiwano się podobieństw z Tonym Blairem, do czego aktor przyczynił się naśladując charakterystyczne dla byłego brytyjskiego premiera manieryzmy. Równie interesująco w powieści i filmie prezentują się postaci kobiece - sekretarka i doradca Langa, Amelia Bly oraz skomplikowana i tajemnicza Ruth, żona premiera. Zagrały je Kim Cattrall ("Seks w wielkim mieście", "Akademia policyjna") i Olivia Williams ("Rushmore", "Szósty zmysł", "Piotruś Pan"). Charyzma reżysera sprawiła, że nawet w epizodach zobaczyć można wybitne aktorskie osobowości. Na dalszym planie pojawiają się m.in. hollywoodzki weteran Eli Wallach ("Siedmiu wspaniałych", "Dobry, zły i brzydki"), zdobywca Oscara Timothy Hutton ("Zwykli ludzie", "Sokół i koka") i dwukrotnie do niego nominowany Tom Wilkinson ("Za drzwiami sypialni", "Michael Clayton").
czwartek 8 grudnia 15:35 FilmBox Premium
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>