Dziewiąte wrota

The Ninth Gate USA | 1999 | 165 min. | Obsada: Johnny Depp, Frank Langella, Lena Olin, Emmanuelle Seigner, Barbara Jefford, Jack TaylorReżyseria: Roman Polański
Dean Corso (Johnny Depp), dość cyniczny wielbiciel rzadkich książek, ma ustalić, czy jeden z trzech zachowanych egzemplarzy "Księgi Dziewięciorga Wrót do Królestwa Cieni" jest autentyczny. To książka niezwykła - zawarte w niej ryciny, jeśli odpowiednio się je zinterpretuje, przywołują ponoć diabła i otwierają wrota do Świata Podziemnego. Corso rusza do Europy, ale w jego życiu następuje splot niewytłumaczalnych zdarzeń. Ktoś plądruje mu mieszkanie, prześladuje go tajemnicza blondynka o zielonych oczach (Emmanuelle Seigner), giną kolejni właściciele mrocznej księgi, a nawet przyjaciel Deana, któremu Corso powierzył egzemplarz na przechowanie. Nawet dla tak szalonego bibliofila to za dużo - Corso chce zrezygnować, ale jego zleceniodawca nie daje za wygraną.

Punktem wyjścia do filmu była powieść Artura Péreza-Revertego "Klub Dumas", której bohater, bibliofil-szaleniec Lucas Corso, tropi rękopis jednego z rozdziałów "Trzech muszkieterów" Dumasa i trafia w ten sposób na ślad tajemniczej, niemal "diabelskiej" księgi. A jednak to nie szatański wątek zainteresował w książce reżysera ROMANA POLAŃSKIEGO. "W powieści odnalazłem przede wszystkim specyficzny ton" - tłumaczył reżyser. "Z lekka fantastyczną stronę historii prawdziwej, codziennej, przedstawionej z osobliwym humorem. Przygody w stylu Hitchcocka przeżywa tu postać ekscentryczna, zarazem jednak dość zwyczajna, poszukiwacz białych kruków, przypominający klasycznego detektywa. Jeśli lubi się kino, często lubi się też filmowe stereotypy".

Przy okazji "Dziewiątych wrót" powrócił temat rzekomych satanistycznych fascynacji Polańskiego. Polski reżyser, który podkreśla, że jest zdecydowanym agnostykiem, stanowczo jednak zaprzeczał. "Szatan czy też diabeł jest wymysłem mitologii, w naszym przypadku chrześcijańskiej. W przeciwieństwie do aniołów, które są również fikcyjnymi postaciami mitologicznymi - jest od nich ciekawszy, bardziej intrygujący. Anioły są nudne. Z drugiej strony warto pamiętać, że nakręciłem bardzo dużo filmów, a tylko dwa z nich poruszały tematykę 'szatańską!'". Katolickich publicystów w Polsce rozsierdziła jednak zwłaszcza inna wypowiedź Polańskiego, który pytał dziennikarza: "Naprawdę myśli pan, że po obejrzeniu filmu ludzie zaczną wierzyć w diabła? Jestem przekonany, że nie. 'Dziewiąte wrota' to film rozrywkowy. Głębszej, filozoficznej treści w nim nie ma".

To zresztą najczęstszy zarzut, z jakim spotykały się "Dziewiąte wrota" - krytycy określali film jako świetnie skonstruowany horror, który ma jedynie zgodnie z regułami gatunku uwodzić i straszyć masową publiczność. Z drugiej strony nie brakowało również osób, które odnajdywały w filmie stałe cechy kina Polańskiego, takie jak zamiłowanie do kulistej narracji, pokazywanie zła w sposób świadomie groteskowy, kreowanie bohaterki kobiecej na demoniczną femme fatale czy wreszcie gra z masowymi wyobrażeniami i mitami.

Do głównej roli zaangażowany został Johnny Depp, który występ w filmie tłumaczył krótko: "Gdy dzwoni do ciebie Roman Polański, po prostu nie możesz odmówić". Po raz trzeci Polański współpracował też na planie z żoną Emmanuelle Seigner, którą obsadził wcześniej we "Franticu" (1987) i "Gorzkich godach" (1992). Sama Seigner wydaje się zresztą w ostatnich latach nieco znudzona aktorstwem. W 2007 roku - jako wokalistka - nagrała płytę z pop-rockowym zespołem Ultra Orange, na której znalazła się m.in. pamiętna "Kołysanka Rosemary" Krzysztofa Komedy. "Roman jest płytą zachwycony" - tłumaczyła Seigner w wywiadzie. "Uwielbia rock, bo kojarzy mu się z latami 60. i 70., czyli z młodością. Uważa, że projekt z Ultra Orange pozwala mi dojrzeć jako artystce. I że dobrze mi zrobi zmierzenie się z ryzykiem".
czwartek 8 grudnia 21:00 Polsat Romans
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>