Wielka czerwona jedynka

The Big Red One USA | 1980 | 125 min. | Obsada: Lee Marvin, Mark Hamill, Robert Carradine, Bobby Di Cicco, Kelly Ward, Stéphane AudranReżyseria: Samuel Fuller
"Wielka czerwona jedynka" to opowieść o grupce amerykańskich żołnierzy-weternanów usiłujących przetrwać piekło II Wojny Światowej. Ich oddział walczy na pierwszej linii frontu i ponosi ciężkie straty nieustannie uzupełnianie nowymi rekrutami. Bohaterowie filmu, czterej doświadczeni żołnierze, którzy walczą w tej samej kompanii od początku wojny, nie starają się nawet zapamiętać imion nowych kolegów. Szkoda na to czasu, ponieważ młodzi, świeżo przybyli ze Stanów poborowi giną zbyt szybko, by można się było z nimi zaprzyjaźnić. Czwórka weteranów pod dowództwem zaprawionego w bojach sierżanta (Lee Marvin) wypatruje bliskiego końca wojny. Zanim jednak nadejdzie dzień zwycięstwa, bohaterowie wezmą udział w wyzwalaniu obozu koncentracyjnego na terenie Niemiec. Będzie to doświadczenie, które zupełnie zmieni ich spojrzenie na cały, znaczony krwią, strachem i wyrzeczeniami szlak bojowy, który przeszli.

Kręcąc "Wielką czerwoną jedynkę" SAMUEL FULLER dobiegał siedemdziesiątki. Film był rozliczeniem reżysera z własnymi wojennymi przeżyciami. Fuller walczył w Afryce Północnej, na Sycylii, w Normandii i Niemczech. Wcześniej, przed II Wojną Światową, zasłynął jako najmłodszy reporter w historii The New York Journal - kiedy obejmował posadę w gazecie miał ledwie 17 lat. Fuller zajmował się dziennikarstwem kryminalnym, pisał poważne książki, popularne powieści sensacyjne i scenariusze filmowe, później zajął się również reżyserią. "Wielka czerwona jedynka" uważana jest za jedno z najwybitniejszych dokonań w karierze filmowca. Ciekawa obsada - między innymi Lee Marvin, pamiętny z "Gwiezdnych wojen" Mark Hamill i Robert Carradine oraz osobisty ton w jakim opowiedziana jest fabuła uczyniły z "Wielkiej czerwonej jedynki" jeden z najciekawszych filmów wojennych początku lat 80., porównywany później przez krytyków do "Szeregowca Ryana" Spielberga.
czwartek 8 grudnia 18:05 Ale kino+ HD
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>