Nocny kowboj

Midnight Cowboy USA | 1969 | 120 min. | Obsada: Jon Voight, Dustin Hoffman, Brenda Vaccaro, Sylvia Miles, John McGiver, Barnard HughesReżyseria: John Schlesinger
Nocny kowboj
Burzliwy przełom lat 60. i 70., hipisowska rewolucja obyczajowa, polityczne niepokoje i młodzieżowy bunt przeciw hipokryzji i konserwatyzmowi starszego pokolenia nie pozostał bez wpływu na amerykańskie kino. Pod koniec lat 60. Hollywood ze swoją grzeczną, komercyjną rozrywką był w kryzysie. Do głosu doszła nowa generacja reżyserów, robiących buntownicze, bezkompromisowe, realistyczne i często kontrowersyjne filmy. Jednym ze sztandarowych filmów nowego ruchu był "Nocny Kowboj". Amerykański debiut Brytyjczyka JOHNA SCHLESINGERA był pierwszym w historii filmem opatrzonym surowym certyfikatem "X" (czyli wyłącznie dla widzów dorosłych), który sięgnął po Oscara dla najlepszej produkcji roku. Był to znak zachodzących zmian. Jeszcze kilka lat wcześniej dla obrazu tak odważnie podejmującego tematy seksu, homoseksualizmu i życia marginesu społecznego nie byłoby miejsca w wyścigu po nagrody Akademii.

Tytułowy kowboj to Joe Buck (Jon Voight), młody, przystojny Teksańczyk, który wyrusza do Nowego Jorku szukać szczęścia w charakterze żigolaka. Prowincjusz poluje na bogate damy z Górnego Manhattanu, kusząc je "prawdziwą" miłością, jaką dać może tylko "prawdziwy" kowboj. Podczas swoich miejskich wędrówek Joe poznaje kalekiego gay'a i gruźlika imieniem Ratso - czyli Szczurek (Dustin Hoffman). Ów życiowy rozbitek i drobny cwaniaczek zostaje samozwańczym "menadżerem" prostytuującego się "kowboja".

John Schlesinger przybył do Ameryki opromieniony sławą laureata Oscara, który zdobył za zrealizowany w Wielkiej Brytanii "Darling". "Nocny kowboj", wzruszająca i tragiczna historia pary niedobranych przyjaciół, którzy desperacko walczą o przetrwanie w brutalnych realiach miejskiej dżungli, ugruntowała pozycję reżysera. Film zdobył 7 nominacji i 3 statuetki w najważniejszych kategoriach - za reżyserię, scenariusz i dla produkcji roku. Krytyka zachwycała się mrocznym, ale fascynującym obrazem Nowego Jorku - była to w dużej części zasługa debiutującego w USA polskiego operatora Adama Hollendera, który wykonał do "Nocnego Kowboja" brawurowe i na owe czasy nowatorskie zdjęcia.

W kulejącego, nerwowego Ratso wcielił się Dustin Hoffman, który po roli w "Absolwencie" Mike'a Nicholsa wyrósł na jeden z największych talentów swojego pokolenia. W filmie Schlesingera zabłysnął też młody Jon Voight (ojciec Angeliny Jolie), dla którego rola kowboja Joe Bucka stała się przełomem w karierze.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
czwartek 8 grudnia 21:00 TVP Kultura
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>