Wybór Zofii

Sophie's Choice USA | 1982 | 150 min. | Obsada: Meryl Streep, Kevin Kline, Peter MacNicol, Rita Karin, Stephen D. Newman, Greta TurkenReżyseria: Alan J. Pakula
Stingo obserwuje ten niespokojny związek, a z czasem zaprzyjaźnia się z sąsiadami. Okazuje się, że mężczyzna, Nathan Landau (Kevin Kline), biolog z wykształcenia, jest błyskotliwym, acz impulsywnym i niezrównoważonym żydowskim intelektualistą, który z obsesyjnym zapamiętaniem gromadzi dowody zbrodni popełnione na jego narodzie. Jego przyjaciółką jest emigrantka z Polski Zofia Zawistowska (Meryl Streep), była więźniarka obozu oświęcimskiego, której ojca, męża i dwoje dzieci zgładzili naziści. Stingo staje się powiernikiem Zofii i krok po kroku poznaje jej wojenną gehennę.

Ukończona w 1979 roku powieść Williama Styrona "Sophie's Choice" zdobyła na świecie i w Polsce duży rozgłos. Prawa do jej ekranizacji kupił ALAN J. PAKULA, który przy tej okazji zadebiutował z sukcesem jako scenarzysta (m.in. nominacja do Oscara). Film ma budowę tryptyku: pierwsza i trzecia część rozgrywają się w USA, druga w Oświęcimiu. "Wybór Zofii" krytykowano za powierzchowność opisu niektórych zdarzeń i postaci, konwencjonalny sposób narracji i nieudane zbitki montażowe. Jednak niewątpliwym atutem filmu są zdjęcia autorstwa Nestora Almendrosa ("Sprawa Kramerów", "Błękitna laguna"), który został za nie wyróżniony czwartą w karierze nominacją do Oscara (zdobył go za "Niebiańskie dni"). Niestety po odmowie władz polskich sekwencje oświęcimskie nakręcono w Chorwacji. Obok zdjęć Almendrosa równie ważnym walorem "Wyboru Zofii" jest aktorstwo, zwłaszcza Meryl Streep, która dostała tytułową rolę, po tym jak odrzuciła ją Liv Ullmann. Za autentyczną i przejmującą kreację Zofii Streep została uhonorowana m.in. Oscarem i Złotym Globem. Partnerowali jej popularni aktorzy teatralni: Peter MacNicol ("Żar", "Roswell", "Łamiąc wszystkie zasady") w roli Stingo oraz jako żydowski intelektualista Kevin Kline ("Dave", "Francuski pocałunek", "Przodem do tyłu"), zdobywca Oscara za rolę w filmie "Rybka zwana Wandą". Kreacja w "Wyborze Zofii" przyniosła aktorowi nominację do Złotego Globu i nagrody BAFTA. Amerykańska Akademia Filmowa uhonorowała "Wybór Zofii" jeszcze dwoma nominacjami do Oscara za muzykę - Marvin Hamlisch i kostiumy - Albert Wolsky.
środa 7 grudnia 23:30 Sundance TV
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>