Królowie nocy

We Own the Night USA | 2007 | 150 min. | Obsada: Joaquin Phoenix, Eva Mendes, Mark Wahlberg, Robert Duvall, Danny Hoch, Alex VeadovReżyseria: James Gray
Bobby Green (Joaquin Phoenix), menadżer nocnego klubu El Caribe na brooklińskiej Brighton Beach, jest w samym centrum wydarzeń. Lokal, w którym pracuje należy do potężnego rosyjskiego mafiosa Marata Buzhayeva (Moni Moshonov). Mimo, że Bobby wiedzie szalone, pełne alkoholu i zabawy życie, jest wierny swej pięknej, latynoskiej dziewczynie Amadzie (Eva Mendes) i myśli o ustatkowaniu się u jej boku. Skrywa jednak sekret, który może pokrzyżować mu plany. Green to panieńskie nazwisko jego matki. Naprawdę nazywa się Grusinsky, a jego brat i ojciec (Mark Wahlberg, Robert Duvall) to oddani sprawie, nieprzekupni oficerowie wydziału nowojorskiej policji. Dowiadując się o narkotykowym gangu działającym w El Caribe, namawiają go do współpracy. Bobby odmawia. Niedługo potem policja przeprowadza nalot na lokal i aresztuje jednego z rosyjskich bandytów. Jego kumple planują zemstę, której celem mają być Grusinscy. Bobby jest zmuszony podjąć jedną z najtrudniejszych w życiu decyzji.

"Królowie nocy" to polskie tłumaczenie motta departamentu nowojorskiej policji do spraw przestępczości ulicznej. "We own the night" w dosłownym tłumaczeniu znaczy "do nas należy noc", co najpełniej odzwierciedla sposób pracy tego rozwiązanego w roku 2002 wydziału. Akcja filmu toczy się w okresie, gdy Nowy Jork stanął w obliczu niespotykanej nigdy wcześniej popularności twardych narkotyków, a przede wszystkim kokainy. Lokalna policja zmagała się z nasileniem przestępczości wielokrotnie przewyższającym średnią krajową, w tym z rekordowym wskaźnikiem morderstw. Lata 80. były też złotą erą dyskotek, w których królował George Michael i Gloria Estefan. Kwitło nocne życie, które dla dealerów i narkotykowych gangów było rajem. Analiza tamtych lat stała się dla JAMESA GRAYA źródłem inspiracji do napisania scenariusza i wyreżyserowania "Królów nocy", ale jak sam mówił: "zwykle film policyjny skupia się na procedurach i na tym, żeby złapać drania, który popełnił przestępstwo. Ja chciałem stworzyć obraz znacznie bardziej ukierunkowany na charaktery i emocje. Gatunek filmu jest tylko punktem wyjścia do opowiedzenia historii o człowieku zdeterminowanym przez przeznaczenie, a także o złożonych i wewnętrznie sprzecznych emocjach, które rodzą miłość i zdradę." Gray napisał scenariusze do wszystkich swoich dotychczasowych filmów. Pierwszym z nich była nagrodzona w 1994 roku m.in. na festiwalu w Wenecji "Mała Odessa" z Timem Rothem i Vanessą Redgrave. W 2000 roku powstał walczący o Złotą Palmę w Cannes "Ślepy tor", w którym wystąpił już duet Joaquin Phoenix - Mark Wahlberg oraz m.in. Charlize Theron i Faye Dunaway.

Phoenixa i Wahlberga Gray zatrudnił ponownie do swojej trzeciej produkcji. "Królowie nocy" również zakwalifikowali się do konkursu o Złotą Palmę w Cannes. Zdobyli także nominację do francuskiego Cezara jako jeden z najlepszych filmów zagranicznych 2007 roku. Joaquin Phoenix zagrał w nich rolę postawionego przed trudnym dylematem Bobby'ego Greena. To kolejna ciekawa postać stworzona przez aktora, który za poprzednie wcielenia otrzymał m.in. 2 nominacje do Oscara ("Spacer po linie" oraz "Gladiator"). W obrazie Graya partnerował mu Mark Wahlberg, walczący o Oscara i o Złoty Glob za rolę w gangsterskiej "Infiltracji" Martina Scorsese. Doborową obsadę dopełnia Robert Duvall jako Grusinsky senior. Uznawany za jednego z najwszechstronniejszych aktorów świata Duvall ma w dorobku takie tytuły, jak "Czas apokalipsy", "M.A.S.H." czy "Ojciec chrzestny". Będąc sześciokrotnie nominowanym do nagrody Akademii, statuetkę zdobył raz za występ w filmie Bruce'a Beresforda "Pod czułą kontrolą". Fani kina na pewno docenią też fakt, że muzykę do "Królów nocy" skomponował Wojciech Kilar.
środa 7 grudnia 20:00 Stopklatka TV
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>