Iluzjonista

The Illusionist USA | 2006 | 105 min. | Obsada: Edward Norton, Paul Giamatti, Jessica Biel, Rufus Sewell, Eddie Marsan, Jake WoodReżyseria: Neil Burger
Iluzjonista
Małoletni magik wyrusza więc w świat, zarabiając na życie jako iluzjonista. Na przełomie XIX i XX wieku staje się sławny, przyjmuje pseudonim Eisenheim (Edward Norton), a do teatrów, w których występuje ściągają nie tylko prości ludzie, ale również arystokracja. Kiedy pojawia się w Wiedniu, zaczyna interesować się nim sam książę Leopold (Rufus Sewell), pretendent do tronu. Drażni go, że ludzie biorą Eisenheima za czarodzieja, a nie po prostu zręcznego kuglarza. Postanawia więc za wszelką cenę go skompromitować i wtrącić do więzienia jako oszusta. Zadanie to zleca szefowi policji, inspektorowi Uhlowi (Paul Giamatti), który grzebiąc w przeszłości magika i uczęszczając na wszystkie jego spektakle, zaczyna popadać w fascynację jego talentem. Podczas jednego z występów Leopold posyła na scenę swoją piękną narzeczoną Sophie (Jessica Biel), która ma przyłapać iluzjonistę na oszustwie. Eisenheim rozpoznaje w niej czarującą przyjaciółkę z dzieciństwa, której nigdy nie przestał kochać. Wspólnie postanawiają uciec, ale Leopold nie zamierza zrezygnować ani z narzeczonej, ani z tronu, po który ma sięgnąć dzięki niej.

"Jedno ze zdań scenariusza mówi, że opowieści zawierające w sobie iluzję, zostały wymyślone dlatego, że historia nie dorównuje naszym marzeniom. Myślę, że jest to ogólna prawda o twórczości filmowej. Chciałem stworzyć film, który kompletnie wyzwoli sfery marzeń i tajemnicy" - mówił NEIL BURGER o swoim drugim filmie pełnometrażowym. Trudnego zadania przełożenia na język filmowy znakomitego opowiadania Stevena Millhausera podjął się po sukcesie swojego debiutanckiego obrazu "Interview with the Assassin" (2002), nominowanego aż w trzech kategoriach do Independent Spirit Award. Film ten zakwalifikowany do kategorii R z powodu brutalnego języka miał w Stanach Zjednoczonych duże problemy z dystrybucją, toteż tym razem Burger zadbał o językową elegancję. Scena, w której Paul Giamatti jako inspektor Uhl informuje księcia Leopolda o schadzce jego narzeczonej została z tego powodu zmodyfikowana. Widzowie słyszą wówczas słowo "fornicating" ("cudzołoży"), choć usta aktora wyraźnie układają się w niecenzuralny wyraz "fucking". Dzięki tej sztuczce "Iluzjonistę" mogli obejrzeć w kinach już 13-letni widzowie. Choć opowiadanie Millhausera to fikcja, wiele jego elementów i postaci jest mocno zakorzenionych w rzeczywistości. Tytułowy iluzjonista przypomina słynnego na początku XX wieku magika Jana Hanussena, który został zamordowany w 1933 roku przez nazistów. Książę Leopold natomiast to jedyny syn cesarza Franciszka Józefa, którego śmierć do dziś okryta jest tajemnicą. Rodzina królewska znalazła bowiem jego ciało wraz z zamordowaną kochanką, baronową Mary Vetserą.

"Iluzjonista" zdobył m.in. nominację do Oscara za zdjęcia Dicka Pope'a, nagrodzone podczas łódzkiego Camerimage Srebrną Żabą i przez krytyków z San Diego. Podczas festiwalu w Newport Beach nagrodę aktorską odebrała również Jessica Biel, znana z serialu "Siódme niebo", która na wielkim ekranie wystąpiła w takich tytułach, jak "Teksańska masakra piłą mechaniczną", gdzie była jedyną ocalałą, "Next", gdzie partnerowała m.in. Nicolasowi Cage'owi i Julianne Moore czy "Państwo młodzi: Chuck i Larry". Dla Biel rola księżniczki Sophie okazała się wielkim krokiem w karierze i zrządzeniem losu. Aktorka dostała angaż po tym, jak Liv Tyler w przededniu rozpoczęcia zdjęć zrezygnowała z udziału w produkcji.
środa 7 grudnia 6:10 FilmBox Premium
Najbliższe powtórki:

Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu


ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.

zadzwoń do nas

22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:

Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne

Zainteresowała Cię
nasza oferta?

Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>