Przypadek Harolda Cricka

Stranger Than Fiction USA | 2006 | 110 min. | Obsada: Will Ferrell, Dustin Hoffman, Emma Thompson, Christian Stolte, T.J. Jagodowski, Ricky AdamsReżyseria: Marc Forster
Przypadek Harolda Cricka
Harold Crick (Will Ferrell) to urzędnik, który wiedzie samotny i nudny kawalerski żywot. Jego codzienność jest monotonna i dokładnie zaplanowana. Pewnego dnia mężczyzna zdaje sobie sprawę, że każdej jego czynności towarzyszy płynąca nie wiadomo skąd dziwna narracja. Kobiecy głos z brytyjskim akcentem komentuje dokładnie i na bieżąco jego życie. Po części za jego sprawą Crick poznaje bliżej miłą, ładną i zdecydowanie wyzwoloną właścicielkę cukierni Anę Pascal (Maggie Gyllenhaal).
W międzyczasie, zaniepokojony swoją dziwną przypadłością, odwiedza psychiatrę, który jednak nie jest w stanie trafnie zdiagnozować objawów nękających Cricka. Dopiero z pomocą profesora literatury (Dustin Hoffman) Haroldowi udaje się wydedukować, że jest bohaterem książki znanej pisarki (Emma Thompson), która ma w zwyczaju unicestwiać wszystkich głównych bohaterów. Ta świadomość skłania Harolda do odszukania autorki i przekonania jej, by darowała mu życie. Karen Eiffel okazuje się wielce ekscentryczną artystką przeżywającą właśnie "ostry atak" braku weny. Nie może obmyślić sposobu na uśmiercenie Harolda i wytrącona z równowagi, mimo dzielnego wsparcia nowej asystentki (Queen Latifah), wypala setki papierosów. Crick musi powstrzymać pisarkę, zanim wyrok na niego przeleje na papier.
"Przypadek Harolda Cricka" z jego odrealnionym klimatem, zabawami narracją i zainteresowaniem podświadomością człowieka przywodzi na myśl filmy Spike'a Jonze'a "Być jak John Malkovich" i "Adaptacja". Autorem tej inteligentnej komedii jest MARC FORSTER, który zdobył uznanie krytyków dramatem "Monster's Ball - Czekając na wyrok'" (Oscar dla Halle Berry) oraz "Marzycielem" z Johnym Deppem (Oscar za muzykę Jana Kaczmarka i 5 nominacji do Złotego Globu). Różnorodność podejmowanych tematów i wysoki poziom filmów czyni Forstera jednym z ciekawszych reżyserów młodego pokolenia Hollywood.

Dla aktora komediowego, jakim jest Will Ferrell, rola Harolda Cricka, za którą został nominowany do Złotego Globu, była przełomem porównywalnym z kreacją Jima Carreya w "Truman Show" czy Billa Murraya w "Między słowami". Farrell, znany z głównych ról w takich filmach, jak "Elf", "Zoolander" czy "Legenda telewizji", stworzył kreację dalece wykraczającą poza komediowy wzorzec, któremu był wierny w dotychczasowej pracy. W "Przypadku Harolda Cricka" lekka i zabawna tonacja filmu skrywa poważne pytania o odpowiedzialność artysty i granice sztuki. W filmie na drugim planie przewija się plejada gwiazd na czele z podwójnymi laureatami Oscarów - Dustinem Hoffmanem ("Sprawa Kramerów", "Rain Man") i Emmą Thompson ("Powrót do Howards End", najlepszy scenariusz adaptowany: "Rozważna i Romantyczna"). Warte odnotowania jest także pojawienie się po ponad 10 latach przerwy Toma Hulce'a,


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
środa 7 grudnia 9:25 FilmBox Premium
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>