Wolność słowa

Freedom Writers Niemcy | 2007 | 120 min. | Obsada: Hilary Swank, Scott Glenn, Patrick Dempsey, Imelda Staunton, April L. Hernandez, MarioReżyseria: Richard LaGravenese
Rok 1994, Long Beach w stanie Kalifornia. W klasie numer 203 w liceum Woodrowa Wilsona młoda nauczycielka Erin Gruwell (Hilary Swank) rozpoczyna lekcje ze swoją pierwszą w życiu grupą uczniów (m.in. April L. Hernandez, Kristin Herrera, Deance Wyatt, Hunter Parrish, Will Morales, Mario). Ostrzegano ją, że to młodzież trudna i praktycznie niezdolna do nauki. Klasa składa się z dzieciaków różnego pochodzenia: afrykańskiego, latynoskiego, azjatyckiego oraz europejskiego. Większość z nich dorasta w ciężkich warunkach, często w środowiskach patologicznych. Od początku dają jej jasno do zrozumienia, że nie mają zamiaru współpracować i by ją zniechęcić, otwarcie ustanawiają zakłady o to, jak długo z nimi wytrzyma. Erin nie poddaje się i jakiś czas potem następuje w jej stosunkach z uczniami moment przełomowy. Po klasie krąży karykatura o silnym zabarwieniu rasistowskim, przedstawiająca jednego z czarnoskórych uczniów. Erin porównuje sytuację do tego, jak naziści traktowali Żydów w czasie Holocaustu. Ku jej zdziwieniu, prawie nikt z klasy nie wie, o czym mówi. Poruszona pyta, do ilu z nich strzelano. Okazuje się, że zdecydowana większość klasy podnosi ręce, pokazuje blizny i ma do opowiedzenia jakąś historię. To zdarzenie daje nauczycielce inspirację do dalszej pracy. Nakłania podopiecznych do pisania dzienników, w których zawrą własne doświadczenia, przemyślenia i refleksje. Mówiąc o swoich przeżyciach i słuchając innych, stopniowo odmieniają swoje, skazane wcześniej na klęskę, życia.

Film jest zainspirowany prawdziwą historią nauczycielki z Long Beach i jej uczniów, których życie pełne strachu, przemocy i nienawiści wydawało się niemożliwe do wyprostowania. Z czasem ta niezwykła grupa założyła stowarzyszenie "Freedom Writers" (dosł. Pisarze wolności), mające na celu szerzyć tolerancję, wiedzę i świadomość wśród młodzieży. Sfilmowanie historii "Freedom Writers" było także próbą upamiętnienia krwawych zamieszek, do których doszło niedaleko Long Beach w 1992 roku. Bunt wybuchł wówczas jako reakcja na skatowanie przez policję czarnoskórego kierowcy, który przekroczył dozwoloną prędkość. Fabuła filmu opiera się na popularnym schemacie: młody, naiwny idealista wchodzi w zupełnie sobie nieznany świat nędzy i przemocy i postanawia wyciągnąć wychowanków z okrutnego środowiska, w jakim przyszło im żyć. Na podobnych fundamentach powstało w 1938 roku "Miasto chłopców" ze Spencerem Tracym w roli głównej, potem "Nauczyciel z przedmieścia" z Sidneyem Poitierem czy przebój kinowy 1995 roku "Młodzi Gniewni" z Michelle Pfeiffer.

Tym razem to współproducentka filmu Hilary Swank wcieliła się w wytrwałą, pełną poświęcenia nauczycielkę, której to, co dzieje się z uczniami po szkole nie jest obojętne. Aktorka jest jedną z niewielu kobiet, które mogą się pochwalić więcej niż jedną statuetką od Akademii Filmowej. Swank zdobyła 2 Oscary za "Nie czas na łzy" oraz "Za wszelką cenę", zaś liderką w tym rankingu jest niezapomniana Katharine Hepburn z czterema. Reżyserem "Wolności słowa" oraz twórcą scenariusza na podstawie książki Erin Gruwell i jej podopiecznych jest RICHARD LAGRAVENESE, który po zakończeniu pracy nad filmem zrealizował wraz z Hilary Swank kolejny projekt na identycznych zasadach. Napisał scenariusz i wyreżyserował komedię romantyczną "P.S. Kocham cię", zaś Swank zagrała w niej główną rolę. Wciąż jednak największym sukcesem LaGravenese'a pozostaje wyróżniony nominacją do Oscara i BAFTY scenariusz do filmu Terry'ego Gilliama "Fisher King", w którym Robin Williams poszukuje na Manhattanie Świętego Graala. Obraz ten został wysoko oceniony zarówno przez widzów, jak i krytykę (m.in. Srebrny Niedźwiedź na festiwalu w Wenecji, Oscar za aktorstwo dla Mercedes Ruehl oraz 4 inne nominacje do statuetki Akademii).
wtorek 6 grudnia 13:55 HBO HD
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>