Starsza pani znika

The Lady Vanishes Wielka Brytania | 1938 | 95 min. | Obsada: Margaret Lockwood, Michael Redgrave, Paul Lukas, Dame May Whitty, Cecil Parker, Linden TraversReżyseria: Alfred Hitchcock
Przedostatni zrealizowany przed wyjazdem do Hollywood dreszczowiec Hitchcocka krytycy jednogłośnie obwołali jednym z najbardziej udanych dzieł w dorobku wielkiego reżysera. Był rok 1938. Dopiero szesnaście lat później miało powstać genialne "Okno na podwórze", a dwadzieścia pięć lat później słynne "Ptaki". "Starsza pani znika" zachwycała celowo sztuczną scenerią, wewnętrzną logiką intrygi, która przecież nie mieściła się w regułach prawdopodobieństwa, imponującym tempem i iście szampańsko dowcipnymi dialogami, których współautorką była żona Hitchcocka, Alma Reville.

Rzecz dzieje się w fikcyjnym państwie bałkańskim, w którym mówi się językiem przypominającym volapük (poprzednik esperanto), a krajobrazy za oknem kojarzą się ze Szwajcarią. W zatłoczonym hoteliku miejsce na nocleg próbują znaleźć trzej Anglicy. Z Anglii pochodzi też zamieszkała w hotelu urocza starsza pani (Dame May Whitty) i sympatyczna Iris (Margaret Lockwood). Następnego dni wszyscy wsiadają do pociągu jadącego do Londynu. Po przejechaniu połowy trasy starsza pani znika bez śladu. Kiedy Iris zaczyna poszukiwania okazuje się, że zaginionej kobiety nikt nie pamięta. Nikt nigdy nie widział jej u boku Iris, a miejsce, które zajmowała od początku trasy, należy do kogoś innego. Zdezorientowana Iris, która nie przestaje ufać swojemu rozumowi, odnajduje jednak ślady, które prowadzą ją do rozwiązania.

ALFRED HITCHOCK, nagrodzony za "Starszą panią..." przez koło nowojorskich krytyków, swój film oparł luźno na powieści "Wije się nić" Ethel Liny White, choć podkreślał, że pierwsza opowieść o "wyparowującym" człowieku pojawiła się we Francji pod koniec XIX wieku. Była to anegdota o pewnej damie i jej matce, które zatrzymały się w jednym z paryskich hoteli. Matka zachorowała, a kiedy córka z drugiego końca miasta wróciła do pokoju z kupionymi lekami, zastała pod właściwym numerem inne meble, tapety i obcych ludzi, a o jej matce nikt tu nigdy nie słyszał... Hitchcock do tego motywu dodał jednak zawiły wątek szpiegowski, a całość zrealizował niemal bez wyjątku w niewielkiej hali studia w Islington przy pomocy jednego kolejowego wagonu.

Kłopotu nastręczała mu obsada. W czasach kiedy kino wydawało się jeszcze jarmarczną rozrywką, mało który aktor teatralny zgadzał się stanąć przed kamerą. Do jednej z głównych ról udało się wreszcie mistrzowi zaangażować Michaela Redgrave'a (ojca niespełna rocznej wówczas Vanessy, również aktorki), który domagał się jednak mozolnych prób - na wzór przygotowań do spektaklu. Partnerowała mu Margaret Lockwood, która zadebiutowała na ekranie cztery lata wcześniej, a w tytułową starszą panią wcieliła się Dame May Whitty, która ponoć do gry nie przykładała się tak bardzo, że podczas kręcenia jednej ze scen z nią rozwścieczony Hitchcock miał krzyknąć: "Stop! To jest okropne!". Szok, jakiego doznała wówczas Whitty, skutecznie zmobilizował jej siły aktorskie. Odkryciem okazali się też grający dwóch karykaturalnych Anglików Naunton Wayne i Basil Radford, którzy tak spodobali się wówczas widzom, że wielu reżyserów angażowało ich później jako komediowy duet.
poniedziałek 5 grudnia 10:30 FilmBox Arthouse
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>