Wielka ucieczka

The Great Escape USA | 1963 | 170 min. | Obsada: Steve McQueen, James Garner, James Donald, Charles Bronson, Richard Attenborough, Donald PleasenceReżyseria: John Sturges
Akcja toczy się w 1944 roku. Niemcy zakładają specjalny obóz jeniecki, Stalag Luft III. Trafiają do niego szczególnie "trudne" przypadki - żołnierze, którzy, mimo kar, uparcie podejmują próby ucieczki. Obóz uchodzi za miejsce, z którego nie da się zbiec. Mimo to osadzeni opracowują plan wymknięcia się Niemcom. To koronkowa operacja, zakładająca masową ucieczkę wszystkich więźniów. Alianccy jeńcy są doskonale zorganizowani, każdy odgrywa swoją rolę w przedsięwzięciu. Prowadzone w najgłębszej tajemnicy przygotowania trwają całymi tygodniami. Konspiratorom udaje się wykopać trzy tunele prowadzące poza teren obozu, zorganizować cywilne ubrania i fałszywe dokumenty. Mimo, że Niemcy trafiają na trop spisku, z obozu udaje się zbiec blisko 100 jeńcom. To jednak dopiero pierwszy krok na drodze do swobody. Uciekinierzy muszą jeszcze wydostać się z Niemiec i dotrzeć do bezpiecznych neutralnych krajów. Ta część planu okazuje się dużo trudniejsza, niż samo wyrwanie się ze Stalagu.

Wielka ucieczka alianckich jeńców z lotniczego Stalagu Luft III to jedna z legend II Wojny Światowej. Filmowa "Wielka ucieczka" to fabularny spektakl przygodowy, w którym przebieg wypadków został dostosowany do reguł kinematograficznej dramaturgii. Uczestnicy wydarzeń, o których opowiada obraz JOHNA STURGESA, oceniali jednak, że mimo zmian, film jest w dużej mierze wierny historycznej prawdzie.

Pierwsza część filmu, przedstawiająca planowanie i przygotowania do wielkiej ucieczki, utrzymana jest w tonie niemal komediowym. Druga połowa filmu, pokazująca samą ucieczkę i desperackie próby zbiegów, usiłujących wymknąć się pogoni i wydostać z Niemiec, to trzymające w napięciu sensacyjne widowisko. Więźniowie starali się przedostać do neutralnych krajów: Szwajcarii, Szwecji, Hiszpanii. Udało się to nielicznym; większość z nich została schwytana, wielu zginęło.

"Wielka ucieczka" to klasyka gatunku, film, który wywarł ogromny wpływ na kino i to nie tylko wojenne. Obraz Sturgesa do dziś służy za inspirację wielu twórcom, w których filmach o skokach na banki czy ucieczkach słychać echa przeboju z 1963 roku. Scenariusz filmu na podstawie wspomnień uczestnika Wielkiej Ucieczki, Paula Brikhilla, napisał wybitny pisarz James Clavell, autor "Szoguna". Obsada to gwiazdy kina lat 60. - Steve McQueen, Charles Bronson oraz sir Richard Attenborough.
poniedziałek 5 grudnia 8:10 Cinemax2 HD
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>