Szara Sowa

Grey Owl Kanada | 1999 | 130 min. | Obsada: Pierce Brosnan, Stewart Bick, Vlasta Vrana, Annie Galipeau, Neil Kroetsch, Serge HoudeReżyseria: Richard Attenborough
Szara Sowa - półkrwi Indianin (indiański przydomek Ojibwa oznacza "wędrujący nocą"), kanadyjski traper i przewodnik, znawca kultury "czerwonych Indian", o której pisał do brytyjskiego czasopisma "Country Life" - w rzeczywistości nazywał się Archibald S. Belaney i był czystej krwi Anglikiem. Swoje brytyjskie pochodzenie trzymał jednak w tajemnicy aż do śmierci w 1938 roku. Zasłynął jako obrońca dzikiej przyrody, który sprzeciwiał się masowemu wyrzynaniu zwierząt i wycinaniu lasów na użytek białych kupców. Jest autorem wielu przyrodniczych książek i artykułów, z których najciekawsze opowiadają o obyczajach dzikich zwierząt, zwłaszcza bobrów. Traktowany za życia jak bohater, po śmierci, kiedy na jaw wyszło jego prawdziwe pochodzenie, został zlekceważony i zapomniany. Pioniera ekologii po latach postanowił przypomnieć brytyjski reżyser sir RICHARD ATTENBOROUGH, brat Davida Attenborougha, znanego prezentera dokumentalnych filmów przyrodniczych. "Świat ma bardzo niewielu bohaterów, a Szara Sowa w latach 30. był wielką osobistością publiczną i pierwszym tak charyzmatycznym obrońcą naturalnego środowiska" - uzasadniał wybór tematu sam twórca.

Obraz Attenborougha jest jednak nie tylko biografią niezwykłego Indianina z wyboru (w filmie gra go Pierce Brosnan), ale także historią jego związku z Gertrud Bernard, nazywaną Anahareo (Annie Galipeau) - pół Indianką, która wbrew woli ojca (chciał z niej zrobić Europejkę) powróciła do etnicznych korzeni. To właśnie ona jako pierwsza zwróciła uwagę Szarej Sowy na zagrożenie, jakim był biały człowiek dla środowiska naturalnego Kanady, a tym samym z trapera-samotnika zrobiła żarliwego obrońcę przyrody.

Reżyser "Szarej Sowy" znany jest z oryginalnych i znakomicie zagranych filmów biograficznych - m.in. "Młody Winston" (1972), "Chaplin" (1992), "Cienista dolina" (1993) z Anthonym Hopkinsem w roli pisarza C.S. Lewisa czy "Miłość i wojna" (1996) o młodości Ernesta Hemingwaya, ale przede wszystkim najgłośniejszy z nich, nagrodzony ośmioma Oscarami "Gandhi" (1982) z Benem Kingsleyem w roli głównej. Attenborough to również ceniony aktor charakterystyczny, który swój wielki come back zawdzięcza roli milionera Hammonda w "Parku Jurajskim" (1993) Stevena Spielberga. Szlachecki tytuł otrzymał z rąk królowej Elżbiety II w 1993 roku za zasługi dla brytyjskiego przemysłu filmowego i światowej pomocy humanitarnej.
poniedziałek 5 grudnia 20:10 Ale kino+ HD
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>