Rzeczy, które robisz w Denver, będąc martwym

Things to Do in Denver When You're Dead USA | 1995 | 115 min. | Obsada: Andy Garcia, Christopher Walken, Christopher Lloyd, William Forsythe, Bill Nunn, Treat WilliamsReżyseria: Gary Fleder
Jimmy Tosnia (Andy Garcia), zwany Świętym, prowadzi szczególny interes. Nagrywa na wideo umierających ludzi, którzy pragnęliby zostawić swoim bliskim pośmiertne przesłanie. Niestety przedsięwzięcie, choć szlachetne, przynosi straty, a Święty lubi żyć kosztownie - tonie więc w długach. Kłopoty bohatera wykorzystuje niepełnosprawny, ale potężny rekin świata przestępczego (Christopher Walken). Święty nie zawsze był święty i nie zawsze nagrywał wyznania umierających. Przed laty wiódł żywot gangstera. Mafijny boss żąda, aby Jimmy powrócił do dawnego rzemiosła i zajął się pewną delikatną sprawą w Denver. Święty potrzebuje rozpaczliwie pieniędzy i nie bardzo ma wybór. Zwołuje więc swoich dawnych kompanów i zabiera się do dzieła. Robota jest w gruncie rzeczy prosta, ale sprawy nie idą po myśli bohaterów. Sytuacja wymyka się spod kontroli i w rezultacie Jimmy oraz jego ludzie zamiast obiecanej nagrody dostają mafijny wyrok śmierci. Taki wyrok jest nieodwołalny: Święty jeszcze żyje, ale właściwie jest już martwy.

"Rzeczy, które robisz w Denver będąc martwym" to film wystylizowany tak dokładnie, jak jego efektowny tytuł. Punktem wyjścia reżysera GARY'EGO FLEDERA i jego scenarzysty Scotta Rosenberga jest kino noir. Twórcy równie wiele inspiracji czerpali z postmodernistycznej wizji kina spod znaku Quentina Tarantino. Fabuła jest sensacyjna, ale tym razem chodzi nie tylko o samą intrygę, a o sposób, w jaki jest opowiedziana, o styl, nastrój, błyskotliwe dialogi, barwnie namalowane postaci. W filmie jest wiele subtelnej ironii, jeszcze więcej czarnego humoru. Wszystko to składa się na rewelacyjnie napisany, elegancki pastisz gatunku, klasyczne już dzieło neo-noir. W tej formule świetnie odnajduje się grający główną rolę Andy Garcia, wprost stworzony do kreowania postaci sentymentalnego eks-gangstera. Partneruje mu plejada gwiazd: jak zwykle brawurowy i zaskakujący Christopher Walken, niezawodny Steve Buscemi, William Forsythe i Fairuza Balk.
poniedziałek 5 grudnia 1:20 Cinemax2 HD
Najbliższe powtórki:

ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WZBW.

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>