Barwy

Colors USA | 1988 | 120 min. | Obsada: Sean Penn, Maria Conchita Alonso, Grand Bush, Trinidad Silva, Don Cheadle, Rudy RamosReżyseria: Dennis Hopper
Bob Hodges (Robert Duvall) jest doświadczonym oficerem policji z Los Angeles. Stara się sumiennie wypełniać swoje obowiązki, nawet wtedy, kiedy dla osiągnięcia celu musi czasem nagiąć albo złamać prawo. Ostatnim jednak, czego pragnie Hodges, jest powrót na ulice i rozpracowywanie słynnych gangów ze slumsów Los Angeles, a takie właśnie otrzymuje zadanie. Do pomocy dostaje młodego, naiwnego, ale niesłychanie pewnego siebie gliniarza Danny'ego McGavina (Sean Penn). Podczas gdy dla Boba nic już w świecie prawa czy bezprawia nie jest czarno-białe, Danny pracuje zgodnie z zasadą "my" przeciwko "nim", co w konfrontacji z rzeczywistością szybko okazuje się pustym hasłem. Policjanci wnikają w środowisko gangów, poznają chłopców, dla których przynależność do świata przestępczego jest jedynym sposobem zyskania "rodziny", rozpracowują struktury, na których opierają się relacje gangsterów i docierają do źródeł konfliktu gangu "Niebieskich" z "Czerwonymi", a Danny zakochuje się nawet w dziewczynie z "tamtej" strony. Podział na "my" i "oni" szybko się zaciera, rosną wątpliwości i poczucie bezradności, gęstnieje pajęczyna strachu, zależności i władzy, która w tym świecie nierozerwalnie łączy się z handlem narkotykami.

Z pozoru "Barwy" wydają się kryminałem, jakich wiele - opartym na schemacie, w którym doświadczony glina i nowicjusz wspólnie rozpracowują środowisko gangsterów. DENNISOWI HOPPEROWI, jednemu z najciekawszych aktorów w historii amerykańskiego kina, współtwórcy filmu "Easy Rider" (1969), który na zawsze zmienił oblicze kina drogi, udało się jednak coś rzadko spotykanego. Bez romantyzacji gangsterów, ani heroizowania policji pokazał w sposób godny mistrza thrillera fenomen współczesnych gangów. Jest w tym brutalnym filmie poruszająca scena, kiedy kilku członków gangu próbuje wytłumaczyć policjantom, dlaczego gang jest dla nich tak ważny. Mówią o poczuciu przynależności, o "rodzinie", w której ktoś wreszcie się o nich troszczy. W zamian za tę namiastkę domu, muszą być lojalni i bezwzględni. Wiarygodnie na tym tle rysuje się policyjny duet, perfekcyjnie odegrany przez Seana Penna i Roberta Duvalla. "Sceny, w których postaci Penna i Duvalla rozmawiają ze sobą, mają taki ładunek emocjonalny, że zdaje się, że podobne słowa padają w kinie po raz pierwszy" - pisał o "Barwach" Roger Ebert.

Dennis Hopper, dwukrotnie nominowany do Oscara, przyznawał, że często przyjmuje propozycje aktorskie z powodów finansowych, ale reżyseruje tylko wtedy, kiedy coś wykracza poza nudne standardy. Po przeczytaniu scenariusza Richarda Di Lello Hopper zaczął naciskać, aby przenieść jego środek ciężkości. Di Lello skupił się na środowisku handlarzy narkotykami w Chicago, Hopper chciał opowiedzieć o relacji między gangsterami. Do przerobienia scenariusza zatrudniono więc Michaela Schiffera, który przeniósł opowieść do Los Angeles i zarysował wyraźne profile członków gangu. Producent filmu, Robert H. Solo, zdecydował się nawet zatrudnić kilku gangsterów do ochrony ekipy, a także jako statystów. W trakcie zdjęć dwóch z nich zostało postrzelonych z powodu gangsterskich porachunków. Znany zaś z porywczego charakteru Sean Penn na blisko miesiąc trafił do więzienia za pobicie innego statysty, który bez jego zgody zrobił mu na planie kilka zdjęć.
niedziela 4 grudnia 22:35 AMC
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>