Blef

Będąc w dołku finansowym i mając problemy z utrzymaniem małżeństwa zagrożonego przez mściwą kochankę (Julie Delpy), wpada na szatański pomysł sporządzenia fałszywej autobiografii milionera Howarda Hughesa. Książka o ekscentryku od lat ukrywającym się przed dziennikarzami i nie udzielającym wywiadów wydaje się strzałem w dziesiątkę. W przeprowadzeniu intrygi pomaga pisarzowi najlepszy przyjaciel Dick Suskind (Alfred Molina). W celu wyłudzenia od wydawcy pokaźnej zaliczki Irving nie cofa się przed niczym. Fałszuje korespondencję Hughesa, naśladuje i nagrywa ton jego głosu, posuwa się nawet do wykradzenia notatek osobistego asystenta milionera, z których czyni podstawę swojej książki. Całkowicie pochłonięty osiągnięciem celu Irving stopniowo zatraca się we własnych kłamstwach, tracąc również poczucie rzeczywistości.

Choć trudno w to uwierzyć, historia tego niecodziennego oszustwa wydarzyła się naprawdę, wywołując wstrząs w środowisku literackim we wczesnych latach 70. Biografia sprytnego fałszerza zainteresowała pracującego za oceanem Szweda LASSE HALLSTROMA, reżysera trzykrotnie nominowanego do Oscara, który ma w dorobku takie tytuły, jak "Co gryzie Gilberta Grape'a?", "Wbrew regułom", "Czekolada" czy "Kroniki portowe". Krytyka ostatnio nie oszczędzała go przy okazji innej produkcji, którą wyreżyserował tuż przed "Blefem", czyli po premierze biografii owianego legendą zdobywcy kobiet Casanovy.

Trudno znaleźć aktora, który nie chciałby współpracować z Hallstromem. W jego filmach grały prawdziwe sławy, w tym Johnny Depp, Leonardo DiCaprio, Julia Roberts, Cate Blanchett, Kevin Spacey, Judi Dench, Charlize Theron czy Julianne Moore. W "Blefie" główna rola przypadła Richardowi Gere'owi, dawniej czołowemu amantowi Hollywood, typowanemu na następcę Cary'ego Granta. Komedia romantyczna "Pretty Woman" z jego udziałem uchodzi do dziś za ścisłą klasykę gatunku, a sam Gere raz jeszcze spotkał się z Julią Roberts przy okazji "Uciekającej panny młodej". Przez wiele lat zaszufladkowany, Gere niejednokrotnie udowadniał, że ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko urok osobisty. Doskonale wypadł w thrillerach "Lęk pierwotny" i "Fatalna namiętność" czy w musicalu "Chicago" Roba Marshalla, za który zdobył pierwszy Złoty Glob w karierze.

Filmowego przyjaciela i asystenta Irvinga zagrał Alfred Molina, który miał już okazję współpracować z Hallströmem przy okazji "Czekolady". Wcielił się wtedy w konserwatywnego burmistrza pewnego francuskiego miasteczka, utrudniającego życie właścicielce słynącej z czekoladowych wyrobów cukierni. Clifford Irving, prawdziwy bohater fałszerskiej afery, zdecydowanie odżegnuje się od filmu: "Nie mam nic wspólnego z tym filmem, a on ma niewiele wspólnego ze mną".
sobota 3 grudnia 23:30 FilmBox Extra HD
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>