Coco Chanel

Coco avant Chanel Belgia | 2009 | 110 min. | Obsada: Audrey Tautou, Benoît Poelvoorde, Alessandro Nivola, Marie Gillain, Emmanuelle Devos, Régis RoyerReżyseria: Anne Fontaine
Coco Chanel
Wieczorami śpiewają w miejscowym kabarecie. Ich popisowym numerem jest piosenka o paryskim kocie z Trocadero "Gdzie jest Coco?". Adrienne (Marie Gillain) spotyka się z baronem. Wierzy, że Maurice de Nexon (Yan Duffas) ją poślubi. Gabrielle (Audrey Tautou ) marzy o artystycznej karierze i wyjeździe do Paryża. Pewnego dnia poznaje ekscentrycznego oficera Étienne Balsana (Benoît Poelvoorde). Bogaty, ustosunkowany arystokrata nazywa ją Coco i obiecuje załatwić przesłuchanie do prestiżowego "Alcazara". Zostają kochankami. Gdy Balsan wraca do rodzinnej rezydencji, Gabrielle przyjeżdża do jego posiadłości bez zaproszenia. Ma zostać tylko dwa dni, ale wbrew umowie z gospodarzem zamieszkuje znacznie dłużej. Powoli wkracza w życie Balsana i poznaje jego znajomych z wyższych sfer. Sposób ubierania się Coco szokuje, ale jednocześnie intryguje damy z towarzystwa. Emilienne d'Alencon (Emmanuelle Davos) namawia dziewczynę, aby zajęła się projektowaniem kapeluszy. Wkrótce w życiu Coco nieoczekiwanie zjawia się angielski przemysłowiec Arthur "Boy" Capel (Alessandro Nivola). Znajomość z nim diametralnie zmienia życie Gabrielle "Coco" Chanel.

Gabrielle Bonheur "Coco" Chanel była postacią wyjątkową pod każdym względem. Jej życiorys może być ilustracją mitu o spełnionych marzeniach. Osiągnęła sukces w epoce, w której awans społeczny i ekonomiczny był wyzwaniem dla samotnej kobiety. Zrewolucjonizowała modę i nauczyła kobiety wiary w siebie. Jednym z jej największych sukcesów komercyjnych okazał się legendarny zapach perfum No.5, który stworzyła w 1922 roku oraz projekt sukienki z 1926 roku, zwanej do dziś małą czarną. Ale to również jej kobiety zawdzięczają krótkie fryzury, ubrania z dżerseju czy spodnie dzwony.

Zgodnie z oryginalnym tytułem "Coco avant Chanel" (Coco przed Chanel) reżyserka ANNE FONTAINE ("Nathalie...", "W jego rękach" - nominacja do Złotej Muszli, "Dziewczyna z Monako") opowiada o życiu słynnej projektantki zanim zdobyła sławę. Opisuje czasy, gdy rodził się styl i sposób bycia Coco, formowała się jej wielka przyszłość, zanim nazwisko biednej dziewczyny z prowincjonalnej Owernii stało się światową marką. Fontaine pokazuje wielką indywidualistkę poszukującą swojego miejsca na ziemi przede wszystkim przez pryzmat jej związków z ekscentrycznym francuskim milionerem i angielskim przemysłowcem, który był największą miłością jej życia. Scenariusz Anne Fontaine i Camille Fontaine napisany we współpracy z Christopherem Hamptonem i Jacques'em Fieschi opiera się na książce "L'irreguliere". Autorką biografii Coco Chanel jest D'Edmonde Charles-Roux, osoba z towarzystwa, wdowa po merze Marsylii, literatka związana z Akademią Goncourtów.

Młodą Gabrielle Chanel zagrała laureatka Cezara Audrey Tautou ("Amelia" - nominacja do nagrody BAFTA, "Po prostu razem", "Kod da Vinci", "Miłość. Nie przeszkadzać!"). Aktorce zależało, aby rola Coco nie była kopią awangardowej dyktatorki mody, lecz własną interpretacją jej postaci. W roli bogatego Étienne'a Balsana, pewnego siebie, aroganckiego bawidamka, świetnie wypada belgijski komik Benoît Poelvoorde ("Pościg za milionem", "Asterix na olimpiadzie"). W wysmakowanych ujęciach kamera Christophe'a Beaucarne'a ("Irina Palm", "Kilka dni września") pokazuje wspaniałe dekoracje, dzieło Oliviera Radota i kostiumy dopracowane przez Catherine Leterrier, byłą stylistkę u Yves Saint-Laurenta. Większość z nich była wiernymi kopiami autentycznych strojów Coco. To zresztą właśnie za kostiumy Leterrier otrzymała nominację do Oscara i nagrody BAFTA oraz została uhonorowana Cezarem. Wygląd ubrań, dodatków i biżuterii, które nosiła w filmie główna bohaterka, był konsultowany z Karlem Lagerferdem, słynnym projektantem, który obecnie kieruje domem mody Chanel. Część zdjęć kręcono zresztą w autentycznych wnętrzach głównej siedziby firmy przy 31 Rue Cambon w Paryżu.

Film był nominowany do nagrody Fancuskiej Akasemii Filmowej w kategorii najlepsza aktorka (Audrey Tautou), aktor drugoplanowy (Benoît Poelvoorde), zdjęcia (Christophe Beaucarne), scenariusz adaptowany (Anne Fontaine i Camille Fontaine). Za reżyserię Anne Fontaine wyróżniona została nominacją do nagrody BAFTA.
sobota 3 grudnia 12:25 FilmBox Extra HD
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>