Chwasty

Ironweed USA | 1987 | 185 min. | Obsada: Jack Nicholson, Meryl Streep, Carroll Baker, Michael O'Keefe, Diane Venora, Fred GwynneReżyseria: Hector Babenco
Albany, stan Nowy Jork, koniec lat 30. Francis Phelan (Jack Nicholson) od 22 lat mieszka na ulicy. Helen Archer (Meryl Streep) była kiedyś znakomicie zapowiadającą się wokalistką i pianistką, ale swoją szansę utopiła w alkoholu. Razem tworzą dziwny, nieokreślony związek. On czasem dostanie parę groszy za wykopanie kilku dołów na cmentarzu. Ona zarabia wciąż przejmującym śpiewem. Śpią na kartonach, żywią się odpadkami. Helen jest miłością Francisa sprzed lat. Wierzył, że kiedy ją odnajdzie, jego życie nabierze kierunku. Teraz razem tułają się po miejskim labiryncie.

Jack Nicholson i partnerująca mu Meryl Streep stworzyli w filmie Babenco jeden z najbardziej wyrazistych duetów lat 80. Za swoje role oboje otrzymali nominacje do Oscara, a Nicholson dodatkowo nominację do Złotego Globu. "Spierano się o sens tej posępnej opowieści porównywanej z "Ćmą barową" i "Straconym weekendem", ale nikt nie kwestionował aktorskich dokonań filmu: wypracowanej, doszlifowanej do najmniejszych szczegółów kreacji Meryl Streep i spontanicznej, intuicyjnej, a przy tym zadziwiająco powściągliwej kreacji Jacka Nicholsona - sugestywnych portretów dwojga życiowych rozbitków" - pisał o filmie jeden z polskich krytyków.

HEKTOR BABENCO, syn żydowskich emigrantów z Rosji i Polski, urodził się w Mar del Plata, gdzie dziś odbywa się jeden z najważniejszych festiwali latynoamerykańskich. Sam wolał jednak filmowego rzemiosła uczyć się w Europie - m.in. we Włoszech, gdzie statystował w rzymskim studiu Cinecitta. Na stałe osiedlił się w Sao Paulo, gdzie zadebiutował w 1973 roku jako reżyser. Pierwsze sukcesy i nagrody przyniósł mu słynny, nagrodzony w Los Angeles, Tokio, Seattle i na Independent Spirit Award "Pocałunek kobiety pająka" (1985) z oscarową i uhonorowaną w Cannes rolą Williama Hurta. "Chwasty" powstały dwa lata później - w ścisłej współpracy w Williamem Kennedy'm, autorem nagrodzonej Pulitzerem powieści, która posłużyła za pierwowzór scenariusza. Kennedy przyznawał, że scenariusz pisał już z myślą o Jacku Nicholsonie i nie chciał widzieć w tej roli nikogo innego - a o możliwość zagrania Francisa ubiegali się m.in. Gene Hackman, Robert De Niro i Sam Shepard.
piątek 2 grudnia 6:10 Paramount Channel HD
Najbliższe powtórki:
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>