Michael Haneke. Zawód: reżyser

Michael H. profession: director | dokument, Austria/Francja, 2013 Obsada: Michael Haneke, Juliette Binoche, Béatrice Dalle, Isabelle Huppert
"Micheal Haneke. Zawód: reżyser" to owoc 10-letniej obserwacji, ale również przyjaźni Montmayeura z artystą i próba rozwikłania zagadki jego filozoficznego i moralnego kosmosu. - "Zaczynam swój film w Cannes, gdzie Haneke został nagrodzony Złotą Palmą za "Miłość", następnie podróżuję w przeszłość, poprzez plany filmowe we Francji i Niemczech, aż do jego pierwszych doświadczeń reżyserskich. Dzięki temu odkryłem, krok po kroku, niezwykłość filmowego rzemieślnika Michaela Hanekego" - mówi o swoim dziele reżyser Yves Montmayeur, który kręci dokumenty od 1999 roku. Koncentruje się na współczesnym kinie azjatyckim i reżyserach z Japonii, Hong Kongu i Korei Południowej. Ale portretuje również ekscentrycznych filmowców, takich jak chiński reżyser Johnnie To ("Johnnie Got His Gun! A portrait of Johnnie To", 2010), operator Christopher Doyle (pokazywany w CANAL+ "Spragnieni Doyle'a", 2007) czy włoska aktorka i reżyserka Asia Argento ("Nice to Meet You, Please Don't Love Me! A portrait of Asia Argento", 2004).

"Micheal Haneke. Zawód: reżyser" to owoc 10-letniej obserwacji, ale również przyjaźni Montmayeura z artystą i próba rozwikłania zagadki jego filozoficznego i moralnego kosmosu. Na film składają się montaże fragmentów filmów Hanekego, wywiady z nim i aktorami oraz zakulisowe materiały nakręcone podczas pracy. Towarzysząc Hanekemu w podróżach, widz poznaje wnikliwego obserwatora zachodnich społeczeństw i moralizatora. Ma okazję zaobserwować z bliska, jak podejmuje decyzje twórcze. Obraz dopełniają wypowiedzi wspaniałych aktorek, które z nim współpracują (Isabelle Huppert, Susanne Lothar), które mówią o jego konsekwencji i wizjonerstwie, szczegółowo opisując sposób, w jaki reżyseruje. Montmayeur stara się być dociekliwy, chce wiedzieć wszystko o tym, jak pracuje Haneke, ale reżyser jest stanowczy: nie interpretuje i nie broni swoich dzieł. Zgadza się jedynie na wyrażenie opinii na temat atrakcyjności przemocy czy naszych postaw wobec cierpienia i niesprawiedliwości. Dokument pokazuje jednocześnie, że zabawne zachowania Hanekego są mechanizmem obronnym. Mówiąc, że miarą sukcesu jest to, że u rzeźnika dostaje lepsze porcje mięsa, mógłby być bohaterem własnego filmu "Biała wstążka".
dostępny: 08.09 - 05.10.2014
film w ramach kolekcji CANAL+ VOD
Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>