„Prawdziwi superbohaterowie” – Powstanie Warszawskie w dokumentalnym cyklu PLANETE+

2014-07-17
Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Planete+, autorski kanał platformy nc+, przygotował specjalny cykl „Prawdziwi superbohaterowie”. Złoży się na niego sześć dokumentów prezentujących różnorodne spojrzenie na obronę Warszawy w 1944 roku. Premiery w czwartki od 31 lipca do 28 sierpnia.


powstanie-warszawskie

31 lipca cykl rozpocznie film „Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć”. Dokument Marka Widarskiego to relacja lekarzy, sanitariuszek i rannych, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. - Ci, którzy byli w akcji, mieli różnorodne przygody i emocje, element walki. A myśmy oglądali powstanie od najsmutniejszej strony – mówi jedna z sanitariuszek. Bohaterowie opowiadają o pracy w służbach medycznych Armii Krajowej - wspominają gorączkową walkę o życie powstańców, noce spędzane w prosektorium, gdzie uczyli się anatomii, niełatwe decyzje, dramatyczne chwile i dni upływające w cieniu śmierci.

Emitowany 7 sierpnia dokument „Teresa Sułowska-Bojarska, wygrane życie łączniczki” to przejmująca historia łączniczki Armii Krajowej. Teresa Sułowska-Bojarska miała zaledwie 18 lat, kiedy w marcu 1941 roku dołączyła do podziemia niepodległościowego. W 1944 roku przeniesiono ją do Wojskowej Służby Ochrony Powstania, gdzie została łączniczką. W czasie Powstania Warszawskiego została ranna - kapitulację przeżyła w szpitalu przy ulicy Bałuckiego. Film nie tylko przybliża życie Teresy Sułowskiej-Bojarskiej, ale również podkreśla rolę wszystkich kobiet i młodych dziewcząt, które walczyły o wolność Warszawy.

Tego samego dnia stacja pokaże „Byłem żołnierzem Armii Krajowej”. Jego bohaterem jest Stanisław Krupa, żołnierz Armii Krajowej. Był podchorążym batalionu „Zośka”, brał udział w akcjach dywersyjnych podziemia. Został ranny w czasie Powstania Warszawskiego, a mimo to walczył dalej. Po wojnie spędził kilka lat w komunistycznym więzieniu. Jego historia jest świadectwem losów całego pokolenia.

Niektóre nekropolie są nie tylko miejscami spoczynku, ale także pomnikami historii i kultury. Należą do nich warszawskie Wojskowe Powązki, o których opowiada dokument „Panteon - Cmentarz Wojskowy w Warszawie” emitowany 14 sierpnia na antenie Planete+. Film prezentuje kwatery powstańców z 1863 roku, wielkopolskich żołnierzy z I wojny światowej, roku 1920 i września 1939. Przybliża postaci powstańców warszawskich i ofiar terroru stalinowskiego. Odpowiada na pytanie, skąd się wzięły brzozowe krzyże, zdradza kulisy powstania pomnika „Gloria Victis”, krzyża katyńskiego czy tzw. „łączki”.

21 sierpnia będzie można zobaczyć „Oni szli Szarymi Szeregami”.  To z kolei opowieść o konspiracyjnej historii Związku Harcerstwa Polskiego, działającego podczas II wojny światowej pod kryptonimem „Szare Szeregi”. Należeć do nich mogła młodzież od 12. roku życia, jednak tylko osoby pełnoletnie uczestniczyły w akcjach dywersyjnych. W fabularyzowanym dokumencie głos zabierają żyjący dziś uczestnicy ówczesnych wydarzeń: członkowie „Zawiszy” oraz Bojowych Szkół i Grup Szturmowych, którzy brali udział w sabotażowych oraz zbrojnych akcjach polskiego podziemia. Film przypomina też postaci legendarnych bohaterów „Kamieni na szaniec”: „Zośki”, „Rudego” i „Alka”.

Cykl zamyka emitowany 28 sierpnia film „Dewajtis”. Jego bohaterem jest Stanisław Janiszewski ps. „Dewajtis” – żołnierz II Zgrupowania Partyzanckich Zgrupowań Armii Krajowej „Ponury”. W 1943 roku został dowódcą grupy likwidacyjnej, mającej na celu wykonywanie wyroków na konfidentach. W dokumencie Anny Kuśmierczyk wspomina najtrudniejsze akcje, w których brał udział. Kamera towarzyszy mu też w codziennych czynnościach, podglądając jak dziś wygląda życie bohatera II wojny światowej. - Dewajtis to po litewsku młody bóg – a ja jestem jak młody bóg. Obrałem taki pseudonim i nie zawiodłem. Niczego się nie boję – mówi o sobie Janiszewski.

CZWARTKOWY CYKL „PRAWDZIWI SUPERBOHATEROWIE”

31 lipca, godz. 21:00 „Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć”
7 sierpnia, godz. 21:00 „Teresa Sułowska-Bojarska, wygrane życie łączniczki”
7 sierpnia, godz. 21:35 „Byłem żołnierzem Armii Krajowej”
14 sierpnia, godz. 21:00 „Panteon - Cmentarz Wojskowy w Warszawie”
21 sierpnia, godz. 21:00 „Oni szli Szarymi Szeregami”
28 sierpnia, godz. 21:00 „Dewajtis”

Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>