"Kochanek królowej" i "Porwanie" w grudniowym cyklu "Potop duński" w Ale kino+

2014-11-19

W grudniu Ale kino+, autorski kanał platformy nc+, zaprasza na cztery filmy duńskich reżyserów, którzy odnieśli międzynarodowy sukces i wykreowali takie gwiazdy, jak Mads Mikkelsen czy Alicia Vikander. Ich twórczość coraz częściej staje się inspiracją dla Hollywood – przykładem jest remake „Nocnej straży” czy amerykański hit „Kapitan Phillips” nakręcony w duchu thrillera „Porwanie”. Cykl „Potop duński”, na który zaprasza Ale kino+, tworzą filmy: „Księga Diny”, „Porwanie”, „Była sobie dziewczyna” i „Kochanek królowej”. Premiery w środy od 3 do 24 grudnia, o 20:10.

Skandynawowie święcą triumfy głównie jako autorzy doskonałych kryminałów – wystarczy przywołać szwedzką serię „Wallander” czy kultowy duński serial „The Killing” (Forbrydelsen). Obie pozycje pokazywał kanał Ale kino+, który w grudniu zaprezentuje widzom filmy czterech współczesnych duńskich reżyserów – Ole Bornedala („Księga Diny”), Tobiasa Lindholma („Porwanie”), Lone Scherfig („Była sobie dziewczyna”) i Nikolaja Arcela („Kochanek królowej”). Artyści ci nie tylko z powodzeniem tworzą poza popularnym nurtem nordic noir, obejmującym mroczne kryminały rodem ze Skandynawii, ale również odnieśli światowy sukces i obecnie współpracują z największymi gwiazdami.

Ole Bornedal jest duńskim scenarzystą, który na dużym ekranie zadebiutował thrillerem „Nocny strażnik”. Cztery lata później powstał amerykański remake, z Ewanem McGregorem i Nickiem Nolte, a za kamerą ponownie stanął Ole Bornedal. W 2002 roku reżyser zaproponował zupełnie inną historię, jednak utrzymaną w równie mrocznym klimacie. Na warsztat wziął „Księgę Diny” - epicką powieść norweskiej pisarki Herbjorg Wassmo o dziewczynce, której życie naznaczyła tragiczna śmierć matki. Film obfituje w zdjęcia niespokojnej przyrody, Bornedal nie zrezygnował też z naturalizmu, tak charakterystycznego dla skandynawskich twórców. Ostatnio reżyser powrócił do korzeni, reżyserując horrory „I zbaw nas ode złego” oraz „Kronika opętania”. „Księgi Diny” – premiera 3 grudnia o 20:10.

Miłośnikom skandynawskiego kina doskonale znany jest Tobias Lindholm –duński scenarzysta, odpowiedzialny za sukces rewelacyjnego serialu „Rząd” (Borgen) pokazywanego w Ale kino+ czy dramatu „Polowanie” z Madsem Mikkelsenem. Również jako reżyser Tobias Lindholm prezentuje fenomenalny warsztat – 10 grudnia o 20:10 Ale kino+ pokaże „Porwanie” – thriller o uprowadzeniu duńskiego frachtowca przez somalijskich piratów. Obraz był prezentowany na MFF Wenecja 2012 w konkursie „Horyzonty”, a Duńska Akademia Filmowa przyznała mu 5 nagród – w tym za najlepszy film, scenariusz i za rolę Sørena Mallinga. Podobną historię nakręcili rok później Amerykanie w filmie „Kapitan Phillips”.

Lone Scherfig to duńska scenarzystka i reżyserka, która zasłynęła komediodramatem „Włoski dla początkujących”. Film odniósł sukces kasowy, a w Berlinie autorka otrzymała za niego nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia. W 2002 roku Scherfig zrealizowała kolejny hit „Wilbur chce się zabić”, który był jej pierwszym obrazem anglojęzycznym. Prawdziwy międzynarodowy sukces przyszedł w 2009 roku wraz z filmem „Była sobie dziewczyna”. W produkcji występuje gwiazdorska obsada – Carey Mulligan, Peter Sarsgaard, Emma Thomson, Alfred Molina. Film spotkał się z gorącym przyjęciem widzów oraz zdobył deszcz nagród – wśród nich trzy nominacje do Oscara (najlepszy film, scenariusz adaptowany i aktorka) – i sprawił, że Lone Scherfig stała się jedną z najpopularniejszych duńskich autorek. W tym roku pojawił się jej najnowszy film „The Riot Club”, nakręcony w Wielkiej Brytanii. „Była sobie dziewczyna” – premiera 17 grudnia o 20:10.

Na zakończenie cyklu Ale kino+ zaprasza na film Nikolaja Arcela, współscenarzysty m.in. szwedzkiego hitu „Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”. „Kochanek królowej” to kostiumowe widowisko z rewelacyjnymi rolami Madsa Mikkelsena i Alicii Vikander. Obraz był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, a na festiwalu w Berlinie zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz. Nikolaj Arcel, który karierę zaczynał od pisania scenariuszy do kryminałów i filmów fantasy, ostatnio powrócił do nurtu nordic noir – w 2013 można było oglądać kryminał „Kobieta w klatce”, do którego napisał scenariusz, a na koniec tego roku zapowiedziana jest premiera thrillera „The Power of the Dog”, przy którym Arcel pracował jako reżyser i scenarzysta. „Kochanek królowej”- premiera 24 grudnia o 20:10.

Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>