Frankenstein i Drakula na Halloween w Ale kino+

2014-10-13

W piątek, 31 października Noc Halloween w Ale kino+ upłynie na spotkaniu z legendarnymi bohaterami powieści grozy w dwóch kultowych horrorach - „Frankenstein” Kennetha Branagha i „Drakula” F.F. Coppoli, film do którego muzykę skomponował Wojciech Kilar. Wieczór z filmową klasyką grozy rozpocznie się o 20:10.

frankenstein 

Ale kino+, autorski kanał filmowy platformy nc+, wybrał na Noc Halloween dwie wyjątkowe ekranizacje najsłynniejszych powieści grozy. Pierwsza z nich to „Frankenstein” (godz. 20:10) w reżyserii Kennetha Branagha. Film zajmuje wśród licznych adaptacji gotyckiej powieści Mary Shelley miejsce wyjątkowe i nieprzypadkowo oryginalny tytuł brzmi „Mary Shelley’s Frankenstein”. Nikt wcześniej nie trzymał się bowiem tak wiernie literackiego oryginału jak Branagh, którego obraz jest pierwszą rzetelną adaptacją tego klasycznego dzieła. W oryginale historia doktora Frankensteina była czymś więcej niż horrorem; Mary Shelley stawiała w niej szereg ważnych pytań filozoficznych, nawiązywała do mitu Fausta, zaś postaci potwora nadała wymiar głęboko ludzki i tragiczny. Tym właśnie tropem poszedł Kenneth Branagh, który nie tylko wyreżyserował film, lecz wcielił się w samego doktora. Dla sukcesu przedsięwzięcia decydujący okazał się jednak występ Roberta De Niro, który po mistrzowsku zagrał stworzone przez Frankensteina monstrum. Znany ze zdolności do zdumiewających transformacji fizycznych aktor zmienił potwora w złożoną postać – wzruszającą i groźną, ludzką i przerażającą zarazem. Wybitne kreacje aktorskie otrzymały godną oprawę, Branagh nakręcił bowiem film ambitny, a jednocześnie bardzo atrakcyjny – pełne rozmachu widowisko, doskonale oddające atmosferę książki. „Frankenstein” Branagha to lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników horroru.

Kolejna atrakcja Halloween w Ale kino+, „Drakula” (godz. 22:10) Francisa Forda Coppoli, to zdecydowanie najbardziej romantyczna i – podobnie jak „Frankenstein” Branagha - najwierniejsza z dotychczasowych ekranizacji powieści Brama Stokera. Reżyser nie bez powodu więc nadał mu tytuł „Bram Stoker’s Dracula”. „Drakula” to pod wieloma względami film niezwykły. Nakręcony w całości w studiu, w spektakularnych, manifestacyjnie sztucznych dekoracjach, bliższy jest chwilami konwencji widowiska teatralnego niż nowoczesnego kina. Przy realizacji „Drakuli” zrezygnowano z komputerowych efektów specjalnych, sięgając po repertuar klasycznych tricków. Coppola nie tylko trzymał się powieści Stokera; pragnął również odtworzyć na ekranie estetykę epoki wiktoriańskiej, w której powstała książka – temu służyły zabiegi mające nadać filmowi klimat retro. Reżyser zgromadził na planie imponującą plejadę gwiazd. W głównych rolach wystąpili sir Anthony Hopkins, Winona Ryder, Keanu Reeves oraz odtwarzający wampira Gary Oldman. To właśnie ten ostatni najbardziej podobał się krytykom, którzy docenili kunszt aktora, grającego w kilku różnych, skomplikowanych charakteryzacjach. Wielkie wrażenie robi również oprawa plastyczna filmu: nagrodzone Oscarem® kostiumy, charakteryzacje i efekty specjalne, nominowane do Nagrody Akademii fantazyjne scenografie oraz plastyczne, nastrojowe zdjęcia wybitnego operatora Michaela Ballhausa (m.in. „Wiek niewinności” i „Gangi Nowego Jorku”). Całość dopełnia znakomita muzyka skomponowana przez Wojciecha Kilara.

Kultowy Halloween w Ale kino+

20:10 - Frankenstein (Mary Shelley's Frankenstein)

horror, USA / Japonia, 1994, reż. Kenneth Branagh, wyk. Robert De Niro, Kenneth Branagh, Helena Bonham-Carter

22:10 - Drakula (Bram Stoker’s Dracula)

horror, USA, 1992, reż. F.F. Coppola, wyk. Gary Oldman, Anthony Hopkins, Winona Ryder, Keanu Reeves

Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>