„Baader-Meinhof” w grudniowym cyklu „kino mówi: rebelianci” w Ale kino+

2014-11-14

Ale kino+, autorski kanał filmowy platformy nc+, zaprasza na spotkanie z buntownikami, którzy w imię różnych wartości stanęli do walki z systemem. Cykl „KINO MÓWI: Rebelianci” rozpocznie w czwartek 4 grudnia o 20:10 nominowany do Oscara® w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny „Baader-Meinhof”, przedstawiający najbardziej radykalną postać rebelii, czyli terroryzm. Pozostałe filmy cyklu – „Na zawsze Laurence”, „Nie” i „Walkiria” - to również zdobywcy prestiżowych nagród. Gwiazdą ostatniego z nich jest Tom Cruise. Premiery w kolejne czwartki, od 11 do 25 grudnia, o 20:10.

Cykl „KINO MÓWI: Rebelianci” skupia się na różnych przyczynach i formach sprzeciwu wobec norm społecznych, politycznych czy ekonomicznych. Ale kino+ wybrało cztery filmy, przedstawiające bohaterów, którzy wbrew wszystkiemu stanęli do walki o własne przekonania. Cykl rozpocznie w czwartek 4 grudnia o 20:10 „Baader-Meinhof” - thriller o grupie terrorystów działających w RFN. Tydzień później, 11 grudnia o 20:10, widzowie poznają bohatera filmu „Na zawsze Laurence”, który decydując się na operację zmiany płci wypowiada wojnę konserwatywnemu społeczeństwu Kanady lat 90. „Nie” (czwartek, 18 grudnia, o 20:10 - polska premiera telewizyjna) to z kolei opowieść o pracowniku agencji reklamowej, który ma szansę zmienić ustrój Chile i doprowadzić do obalenia dyktatury Pinocheta. Cykl zakończy w czwartek 25 grudnia o 20:10 „Walkiria” - thriller o zamachu na Hitlera, przeprowadzonym przez zbuntowanych niemieckich oficerów.

Opisy filmów cyklu:

„Baader-Meinhof” (2008) – czwartek, 4 grudnia, 20:10
RFN, połowa lat 60. Radykalni działacze lewicowi protestują przeciwko polityce rządu i amerykańskiemu imperializmowi, wspieranemu przez niemieckie elity. Sytuacja zaostrza się, gdy podczas protestów policja zabija jednego ze studentów, a wielu innych jest rannych. Andreas Baader, Gudrun Ensslin i dziennikarka Ulrike Meinhof powołują do życia tajną organizację. RAF (die Rote Armee Fraktion) zmierza do stworzenia nowego społeczeństwa, ale metody, których używa, to zamachy bombowe, porwania i morderstwa. „Baader-Meinhof” Uli Edela to ekranizacja bestsellerowej książki Stefana Austa z 1985 roku. Film był nominowany w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA.

„Na zawsze Laurence” (2012) – czwartek, 11 grudnia, 20:10
Trzydziestoletni Laurence od zawsze pragnął być kobietą. Pewnego dnia zwierza się z tego sekretu swojej dziewczynie Frederique, która postanawia, że bez względu na konsekwencje będzie towarzyszyć ukochanemu podczas jego metamorfozy - począwszy od operacji zmiany płci. Para robi to wbrew obawom rodziny, przyjaciół i uprzedzeniom nietolerancyjnego społeczeństwa. Film wyreżyserował Xavier Dolan, nazywany cudownym dzieckiem kina kanadyjskiego, autor głośnych „Wyśnionych miłości”, a ostatnio także „Mamy”. „Na zawsze Laurence” otrzymał szereg nagród, z czego dwie najważniejsze na MFF w Cannes - „Queerową” Palmę dla najlepszego filmu o tematyce LGBTQ, a w sekcji Un Certain Regard wyróżnienie dla Suzanne Clement za najlepszą rolę kobiecą.

„Nie” (2012) - czwartek, 18 grudnia, 20:10. Polska premiera telewizyjna
Chile, rok 1988. Pod wpływem międzynarodowych nacisków dyktator wojskowy Augusto Pinochet ogłasza referendum. Ma ono potwierdzić jego mandat do sprawowania władzy. To jednocześnie jedyna szansa dla opozycji, aby pozbyć się Pinocheta. Kampanię przeciwko generałowi ma zaplanować René Saavedra (Gael Garcia Bernal), młody specjalista od reklamy. Mężczyzna wpada na sprytny plan, jak nakłonić Chilijczyków do głosowania na „nie” a tym samym uwolnić kraj od dyktatury. Film zrealizował Pablo Larrain, jeden z najważniejszych współczesnych chilijskich reżyserów. Obraz zamyka jego trylogię o historii Chile, w skład której wchodzą prezentowane wcześniej przez Ale kino+ „Tony Manero” i „Post mortem”. „Nie” walczył w 2013 roku o Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”.

„Walkiria” (2008) – czwartek, 25 grudnia, 20:10
II wojna światowa. Pułkownik Claus von Stauffenberg (Tom Cruise) po kilkumiesięcznej rekonwalescencji rozpoczyna pracę w Ogólnym Urzędzie Sił Zbrojnych. Wkrótce kontaktują się z nim oficerowie, którzy - podobnie jak on - uważają, że Hitler doprowadzi do upadku III Rzeszy. Wspólnie opracowują zamach stanu pod kryptonimem „Operacja Walkiria”. Pierwszym etapem ma być zlikwidowanie Führera. Akcja zaplanowana jest na 20 lipca 1944 roku w kwaterze Hitlera, zwanej Wilczym Szańcem. Bohaterami filmu Bryana Singera jest garstka oficerów, którzy występują przeciwko dyktaturze Hitlera. I chociaż koniec tej historii wszyscy znają, reżyser po mistrzowsku dawkuje napięcie, sprawiając, że „Walkirię” ogląda się z zapartym tchem. W rolach głównych wystąpiła gwiazdorska obsada – Tom Cruise, Kenneth Branagh, Bill Nighy i Terence Stamp.

Zainteresowała Cię nasza oferta?
zostaw swój numer – oddzwonimy w 15 minut
CZY JESTEŚ JUŻ ABONENTEM NC+?
ITI Neovision S.A., al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr GIOŚ E0012413WBW.
zadzwoń do nas
22 22 00 000

Opłata wg stawek operatora

Godziny pracy naszych konsultantów:
Poniedziałek – niedziela8:00 – 22:00
Świętanieczynne
Zainteresowała Cię
nasza oferta?
Zostaw swój numer
Oddzwonimy w
15 minut

TA STRONA WYKORZYSTUJE COOKIES ROZUMIEM WIĘCEJ INFORMACJI>